Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Złota Kaplica albo Kaplica Królów Polskich – znajdująca się dokładnie w osi poznańskiej katedry kaplica wzniesiona na miejscu średniowiecznej kaplicy Najświętszej Marii Panny powstałej w 1405. Ta pierwotna kaplica została zniszczona przez pożary i powodzie.

  2. 17 sty 2021 · Złota Kaplica to najpiękniejsza i najbardziej znana ze wszystkich kaplic katedry poznańskiej. Codziennie przed kratą strzegącą do niej wejścia, ustawiają się turyści zwiedzający bazylikę archikatedralną. Kaplica stanowi przede wszystkim mauzoleum pierwszych władców polski.

  3. 15 gru 2020 · Kaplica Królów Polskich, nazwana później Złotą, jest obecnie jednym z cenniejszych zabytków Poznania. Wprawdzie jej budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XIX wieku, jednak historię powstania kaplicy należy zacząć od 1790 roku, który dla poznańskiej katedry nie był pomyślnym.

  4. 17 gru 2020 · Złota Kaplica w katedrze poznańskiej jest ciekawym przykładem sztuki, która w XIX wieku zwróciła się w stronę przeszłości i historycznych form architektury. Zachwyca swoim blaskiem, ale w jej losach skrywają się także ciemne strony ludzkiej natury.

  5. Złota Kaplica w katedrze poznańskiej na rysunku z XIX wieku, Archiwum Państwowe w Poznaniu, licencja PD, Wikimedia Commons. Budowla ta stała się dla Raczyńskiego idée fixe. Marzył o stworzeniu godnej pamiątki narodowej – mauzoleum pierwszych Piastów. Zaproponował, by usytuować pomnik w odrestaurowanej kaplicy Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

  6. 25 maj 2021 · Złota Kaplica w Poznaniu jest najcenniejszą z katedralnych kaplic. Znajduje się na tyłach prezbiterium, na wschodnim wierzchołku katedry , do którego dobudowano ją na planie ośmioboku. Jej wierzchołki zdobią na zewnątrz XX-wieczne figury, przedstawiające m. in. Mieszka I, biskupa Jordana, króla Bolesława Chrobrego czy księżną ...

  7. Królewska Kaplica – zwana Złotą – wielokrotnie przebudowywana, obecna formę stylu bizantyjskiego otrzymała w latach 1836-1837 według architekta F. M. Lanziego, urządzona jako Mauzoleum Królewskie pierwszych władców Polski. W ołtarzu znajduje się mozaikowy obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kopia Tycjana.