Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Żagiel – rodzaj pędnika wiatrowego stosowanego do napędzania żaglowców, jachtów, bojerów, żaglowozów itd. Jest to odpowiednio ukształtowany płat tkaniny (ew. innego tworzywa) rozpięty na omasztowaniu jednostek żaglowych, stawiany fałami i kierowany szotami lub brasami (najczęściej przy użyciu lin pomocniczych).

  2. To nic innego jak pędnik, który wykorzystuje wiatr do przemieszczania się jachtu. Prędkość jachtu i kierunek, zależy nie tylko od wiatru. Liczy się również kształt i powierzchnia żagla. Nazwy żagli i ich przeznaczenie. Żagiel zwykle kojarzy się z trójkątem przypiętym do drewnianej pionowej belki zwanej masztem.

  3. 15 gru 2023 · Strona główna. Magazyn. Podstawy trymu żagla: przewodnik dla początkujących żeglarzy. Wydane przez Yachting.com - 15.12.2023. Udostępnij. Trymowanie żagli jest niezbędną umiejętnością w żeglarstwie jachtowym, pozwalającą wykorzystać siłę wiatru i zoptymalizować osiągi jachtu.

  4. Mniejszy żagiel to fok. Jest on mocowany do sztagu za pomocą raks (metalowych kształtek nakładanych na sztag) lub karabińczyków, może też być zamocowany na tzw. sztywnym sztagu, rurze która jest częścią patentu zwanego rolfokiem. Pozwala on na nawijanie żagla na sztywny sztag, co upraszcza refowanie żagla oraz zwijanie żagla.

  5. 14 maj 2022 · Podstawą dobrych żagli jest odpowiednio mocny materiał. Trzeba pamiętać, że żagle nastawione są na duże natężenie wiatru, co powoduje wzmożone napięcie materiału, jego szarpanie. Z informacji od fachowców wiem, że najlepszym materiałem na żagle jest MYLAR. Bardzo mocny, przezroczysty, stabilny, prawie nie przepuszcza powietrza ...

  6. gdybyŚmy mogli zobaczyĆ wiatr, a wŁaŚciwie strugi wiatru opŁywajĄce nasz Żagiel, ujrzelibyŚmy dwa rodzaje przepŁywu: laminarny (uporzĄdkowany) i turbulentny ( zaburzony). przepŁyw laminarny jest najefektywniejszy, jego wielkoŚĆ to okoŁo 20% ciĘciwy Żagla.

  7. Pełzaczy/ślizgaczy – są to wykonane z tworzywa sztucznego kształtki o kształcie litery „T” lub „U” – wsuwane w szparę lub nakła- dane na szynę w maszcie; Żmijki lub marlinki – liny obiegającej maszt dookoła. Jest to za- mocowanie żagla „na stałe” w praktyce turystycznej raczej nieużywane;