Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Żebropławy (Ctenophora), bezparzydełkowce (Acnidaria) – typ dwuwarstwowych zwierząt bezkręgowych obejmujący co najmniej 100 gatunków. Dawniej, ze względu na podobieństwo do meduz, wraz z parzydełkowcami były zaliczane do jamochłonów – żebropławy jednak nie mają komórek parzydełkowych.

  2. 30 maj 2023 · Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ich temat. Żebropławy, zwane również ctenoforami, to grupa zwierząt morskich, które charakteryzują się ciekawą i półprzezroczystą morfologią. Niektóre z nich są nawet bioluminescencyjne. Zjawisko to podkreśla ich obecność i przekształca je w spektakl natury.

  3. Żebropławy, nieparzydełkowce ( Ctenophora) to typ jamochłonów z grupy zwierząt bezkręgowych o dwuwarstwowej budowie ciała i dwupromienistej symetrii. Przy podrażnieniu cudownie świecą. Do żebropławów zaliczamy około 80 gatunków. W Bałtyku można spotkać 1 gatunek - Pleurobrachia pileus ( parowitek ).

  4. 27 cze 2023 · Żebropław: nasz najstarszy przodek. Śmiała koncepcja, krwawy spór. Żebropławy wywracają wizję początków wszystkich zwierząt, w tym ludzi. Ta mało znana grupa morskich stworzeń każe też zrewidować wiedzę o ewolucji układu nerwowego. Żebropławy nie są ani popularne, ani sławne, ale staną się takie.

  5. 29 maj 2023 · Naukowcom udało się znaleźć dowody potwierdzające, że to żebropławy posiadają wyjątkową kombinację genów, która wytworzyła się jeszcze przed powstaniem innych gatunków – w tym gąbek. Organizmy rozprzestrzeniły się i ewoluowały, stając się w ten sposób wspólnym przodkiem wszystkich innych zwierząt.

  6. 3 maj 2023 · Żebropławy to obdarzone zdolnością bioluminescencji, przezroczyste organizmy, które pływają dzięki ruchowi drobnych rzęsek sklejonych ze sobą w płytki, ułożone w ośmiu rzędach wzdłuż ciała. Połykają swoje ofiary lub chwytają je parą lepkich, kurczliwych ramion. Wbrew niewinnemu wyglądowi są - jak na swoje rozmiary - groźnymi drapieżnikami.

  7. Encyklopedia PWN. żebropławy, Ctenophora, typ mor., planktonowych bezkręgowców;