Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Żołnierz Wolności – gazeta ludowego Wojska Polskiego, wydawana w latach 1943–1991. Dziennik został założony z inicjatywy polskich komunistów skupionych w Związku Patriotów Polskich dla potrzeb propagandowych formującej się 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, w Sielcach nad Oką w ZSRR.

  2. 21 paź 2018 · Żołnierze wroga nie zdają sobie sprawy, z kim mają do czynienia – polski wódz naczelny ubrany jest w chłopską sukmanę przepasaną zielonym sznurem. Początkowo jedynie ograbiają nieprzytomnego. Dopiero kiedy postanawiają go dobić, jeden z polskich jeńców krzyczy: „Nie zabijaj, to Kościuszko".

  3. W dokumencie wypowiedziano posłuszeństwo królowi brytyjskiemu i ogłoszono wolność 13. kolonii amerykańskich. Wojna trwała 6 lat, ze zmiennym szczęściem dla obydwu stron i zakończyła się 30 listopada 1782 r. zwycięstwem Amerykanów. W 1783 r. w Paryżu Wielka Brytania uznała niepodległość Stanów Zjednoczonych.

  4. W obozie jest około sześć tysięcy oficerów. Obóz jest kierowany i dozorowany przez NKWD. Warunki higieniczne, odżywianie i traktowanie fatalne. Co kilka dni wywozi się większą partię więźniów w niewiadomym kierunku.

  5. 2 cze 2023 · Fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza to jedyna część Pałacu Saskiego, która ocalała po zburzeniu Warszawy przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie, k iedy pałacu już...

  6. Grób Nieznanego Żołnierza. To najważniejsze miejsce pamięci narodowej w Polsce upamiętnia wszystkich bezimiennych bohaterów, którzy złożyli swoje życie w ofierze w walce o wolność i niepodległość ojczyzny. Wybór miejsca, w którym powstał monument – kolumnada Pałacu Saskiego – nie był przypadkowy.

  7. Encyklopedia PWN. „Żołnierz Wolności”, dziennik przeznaczony dla wojska (1943–45 pismo 1. Dywizji im. T. Kościuszki), wyd. 1943–90; 1945–50 pod nazwą „Polska Zbrojna”. zgłoś uwagę.