Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Żuk gnojowy ( Geotrupes stercorarius) to chrząszcz należący do rodziny gnojarzowatych. Dorasta do 2,5 cm długości ciała, które jest owalne, wysklepione z wierzchu czarne z granatowo-fioletowo-zielonym połyskiem. Na głowie znajduje się guzek w jej środkowej części oraz czułki zbudowane z 11 segmentów.

  2. 27 gru 2022 · Żuk gnojowy – co to takiego? Termin „ żuk gnojowy ” odnosi się do bardzo szczególnej grupy owadów. Należą do rzędu Coleoptera, który skupia około 375,000 różnych gatunków. Najbardziej znane chrząszcze o tej nazwie należą do rodzaju Scarabeus (między innymi), gdzie S. viettei i S. laticollis są jego dwoma głównymi przedstawicielami.

  3. Żuk gnojowy ( Geotrupes (Geotrupes) stercorarius) – chrząszcz z rodziny gnojarzowatych i podrodziny Geotrupinae . Opis. Ciało owalne, sklepione, długości 16 do 25 mm, z wierzchu czarne lub czarnozielone, pod spodem niebieskofioletowe, niebieskie bądź niebieskoczarne. Głowa z guzkiem w części środkowej. Przedplecze z dużymi punktami po bokach.

  4. 13 lis 2023 · Żuk gnojarz to nie tylko ciekawy mieszkaniec Twojego ogrodu, ale także pożyteczny sprzymierzeniec w walce z szkodnikami. Dowiedz się więcej o tym chrząszczu gnojowym, jego roli w ekosystemie i korzyściach dla roślin.

  5. 27 mar 2021 · Żuk gnojowy (łac. geotrupes stercorarius) to pospolity w Polsce żuk z rodziny gnojarzowatych. Nie ma za sobą tak chwalebnej przeszłości, jak czczony w starożytnym Egipcie skarabeusz (łac. scarabaeus sacer). Żuk gnojowy jest jednak bardzo pożyteczny: oczyszcza pastwiska, a potem spulchnia, napowietrza i nawozi glebę, kopiąc w niej ...

  6. Żuk gnojowy to jeden z większych żuków. Głowa stosunkowo mała, zaopatrzona w guzki. Oczy wypukłe, osadzone po bokach głowy. Czułki dosyć krótkie, zakończone kulistą buławką, o zredukowanych członach. Aparat gębowy typu gryzącego. Ciało owalne, krępe. Przedplecze szerokie, z łukowato wygiętymi zewnętrznymi krawędziami.

  7. 3 wrz 2017 · Żuk gnojowy ( Geotrupes stercerarius) to owad z rzędu chrząszczy, z rodziny.. gnojarzowatych ;) Zresztą często nazywany jest chrząszczem gnojarzem. Nazwa zresztą nie jest przypadkowa. Pewnie kojarzycie np. kreskówki, w których tłuściutkie żuki toczą z mozołem wielkie kule pod wielkie góry. Nasz żuk robi podobnie, chociaż jego kulki są mniejsze.