Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Według legendy ten dziwny nauczyciel zostaje zrzucony ze skały – była to niesprawiedliwa kara za kradzież naczyń ze świątyni (był to wynik podstępu zawistnych kapłanów Apollina). Biernat znał historię Ezopa z dwóch pietnastowiecznych przekazów (włoskiego i niemieckiego), w swoim dziele zachował wszystkie znajdujące się w ...

    • Renesans

      Nazwa epoki Nazwa Renesans pochodzi od francuskiego słowa...

    • Streszczenie

      • Mikołaj Rej - Żywot człowieka poczciwego • Biernat z...

  2. Znaczenie. Żywot Ezopa Fryga jest najobszerniejszym polskim utworem wierszowanym wczesnego renesansu. Składa się z 3144 wersów, uporządkowanych w czterowersowe strofy i rymujących się parzyście. Dzieło stało się jednocześnie przełomem w wersyfikacji, gdyż Biernat przeszedł z wiersza intonacyjno-zdaniowego w sylabizm względny.

  3. Główne dzieło Biernata z Lublina to "Żywot Ezopa Fryga, mędrca obyczajnego, z przypowieściami jego". Do dzisiejszych czasów zachowało się tylko drugie wydanie z 1578 roku. Pierwsze, pochodzące prawdopodobnie z 1522 roku, zostało doszczętnie zaczytane, co świadczy o niezwykłej popularności książki.

  4. Żywot Ezopa Fryga - streszczenie. Pełny tytuł książki Biernata z Lublina, która została wydana prawdopodobnie w roku 1522, brzmi Żywot Ezopa Fryga mędrca obyczajnego i z przypowieściami jego: z niektórymi też innych mędrców przykłady osobliwymi i barzo śmiesznymi i też krotochwilnymi.

  5. ŻYWOT EZOPA FRYGA, MĘDRCA OBYCZAJNEGO... (fragmenty) Żywot Ezopa..., karta tytułowa. Był jeden mąż barzo dziwny, W rządzeniu żywota pilny, Urodzenia niewolnego, A rozumu ślachetnego. Z Ammonijum, wsi frygiskiej, Która jest w ziemi trojańskiej, Wyszedł Ezop twarzy żadnej, A wymowy barzo śladnej. Głowę też miał barzo silną, Oczy wpadłe, barwę czarną,

  6. Żywot Ezopa Fryga” - najobszerniejszy polski utwór wierszowany renesansu. („Żywot” - 2144 wersu, 210 bajek - 5678 wersów). Dzieło odchodzi od średniowiecznego wiersza asylabicznego, zdaniowo-intonacyjnego ku sylabizmowi ścisłemu (reprezentuje sylabizm względny). Tytuły bajek stanowią pierwszy polski zbiór przysłów.

  7. Kup książkę. Pełny tytuł książki Biernata z Lublina, która została wydana prawdopodobnie w roku 1522, brzmi Żywot Ezopa Fryga mędrca obyczajnego i z przypowieściami jego: z niektórymi też innych mędrców przykłady osobliwymi i barzo śmiesznymi i też krotochwilnymi.