Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Żółtaczka jąder podkorowych (łac. kernicterus, nazywana też encefalopatią bilirubinową) – choroba spowodowana uszkodzeniem jąder podstawnych i móżdżku wywołanym bilirubiną (która w nieznany sposób działa neurotoksycznie) w przebiegu ciężkiej żółtaczki u noworodka.

  2. 20 lis 2020 · Kernicterus, czyli żółtaczka jąder podkorowych mózgu, to patologia ośrodkowego układu nerwowego rozwijająca się u noworodków pod wpływem toksycznego działania bardzo wysokiego stężenia bilirubiny, występującego niekiedy w patologicznie przebiegającej żółtaczce noworodków. Zmiany, jakie następują w mózgu są nieodwracalne.

  3. 21 maj 2022 · Aktualizacja: sobota, Maj 21, 2022 - 10:03. Żółtaczka jąder podkorowych jest stanem patologicznym, który może wystąpić u noworodków w wyniku zatrucia bilirubiną. Inne nazwy choroby kernicterus, encefalopatia bilirubinowa. Rozpad hemoglobiny i uwalnianie bilirubiny to normalny stan dziecka.

  4. 28 sty 2019 · Na jądra podstawne u istot naczelnych składa się 5 jąder. Jądra podkorowe wysyłają impulsy elektryczne do kory mózgowej, wzgórza oraz pnia mózgu. Dzięki tak szerokiemu zasięgowi biorą udział w wielu ważnych procesach: kontroli emocji i procesów poznawczych, a także kontroli ruchów.

  5. 29 lip 2015 · Hiperbilirubinemia to podwyższony poziom bilirubiny we krwi. W niektórych przypadkach nie jest powodem do niepokoju, w wielu jednak może być przyczyną powikłań. Wysoka bilirubina wywołuje zażółcenie rogówek i skóry, czyli żółtaczkę. Postępowanie w hiperbilirubinemii zależne jest od jej przyczyn....

  6. 21 wrz 2021 · Bilirubina może występować w ciele i nie powodować żadnych zmian skórnych. Jej prawidłowe stężenie wynosi 1 mg/dl. Żółtaczka to sytuacja, w której ta norma zostaje przekroczona trzykrotnie. Istnieje też tzw. stan podżółtaczkowy – podwyższonego stężenia bilirubiny, ale nie w tak dużym stopniu.

  7. 1 lip 2022 · żółtaczka mechaniczna -nazywana inaczej zastoinową albo zaporową spowodowana jest przyczynami pozawątrobowymi – najczęściej zwężeniem lub zamknięciem dróg żółciowych, np. w efekcie kamieni w pęcherzyku żółciowym.