Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela – nowela Henryka Sienkiewicza z 1880 roku. Opowiada o życiu polskich dzieci w szkołach w zaborze pruskim. Została przetłumaczona na 12 języków. Nowela jest początkiem zainteresowania pisarza sprawami konfliktu polsko-niemieckiego, zwieńczonego napisaniem Krzyżaków.

  2. Streszczenie krótkie. Główny bohater utworu to chłopiec, który uczy się w szkole w zaborze niemieckim. Niemieccy profesorowie wymagają od swoich wychowanków doskonałej znajomości języka niemieckiego i wyrzeczenia się własnej tożsamości narodowej.

  3. Tekst opracowany na podstawie: Henryk Sienkiewicz, Nowele wybrane, Państwowy Instytut Wydawniczy, [Warszawa 1968]. Światło lampy, chociaż przyćmione, budziło mnie i nieraz o drugiej lub trzeciej po północy widziałem Michasia pracującego jeszcze. Mała i wątła jeg...

  4. Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela. Nowela przedstawia losy Michasia, jednego z uczniów w poznańskiej szkole. Główny bohater to jedenastoletni chłopiec pochodzący z polskiej rodziny szlacheckiej, który uczy się w szkole niemieckiej. Wydarzenia noweli rozgrywają się w latach 70.

  5. wolnelektury.pl › katalog › lekturaWolneLektury.pl

    Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela. pobierz książkę. czytaj online. Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela, nowela autorstwa Henryka Sienkiewicza wydana po raz pierwszy w 1880 roku, to opowieść poznańskiego nauczyciela o jednym z uczniów, imieniem Michaś, dla którego był prywatnym korepetytorem.

  6. Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela wrażliwych, szlachetnych i kocha ących, które zdolne są do na większych poświęceń, ale którewżyciuizetknięciusięz egorzeczywistościąmałozna du ąszczęścia,da ącnaprzód

  7. Główny bohater. Przedstawienie postaci: Michaś, uczeń II klasy gimnazjum. Wiek: 11 lat. Rodzice: matka Maria, ojciec – nie żyje od kilku lat. Rodzeństwo: kilkuletnia siostra. Największe szkolne zmory: języki – łaciński, grecki i niemiecki. Żył lat: 11. Przyczyna śmierci: zapalenie mózgu. Gatunek literacki – nowela. Dowody: Jeden wątek!