Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 29 lis 2018 · Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej są wynikiem innych, zwykle poważnych chorób dotyczących nerek, układu pokarmowego, czy hormonalnego. W kontekście gospodarki wodno-elektrolitowej mówi się o stanach odwodnienia, przewodnienia oraz zaburzeniach elektrolitowych dotyczących: sodu, potasu, magnezu i fosforu.

  2. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, skrótowo zaburzenia elektrolitoweupośledzenie homeostazy organizmu, będące skutkiem zaburzenia prawidłowej podaży wody w ustroju i nieprawidłowym stężeniem elektrolitów w ciele. Rzadko dochodzi do izolowanych zaburzeń gospodarki wodnej, zwykle towarzyszą im zaburzenia gospodarki ...

  3. 15 maj 2018 · W przypadku zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej wyróżnia się zaburzenia równowagi wodnej. Obejmują stany przewodnienia bądź odwodnienia. Jeśli chodzi o elektrolity, najczęściej w praktyce klinicznej znaczenie mają zaburzenia poziomu sodu, potasu, fosforu, magnezu i wapnia.

  4. 16 lip 2020 · Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej? Sód Hipernatremia (stężenie sodu w surowicy >145 mmol/l) to zbyt wysokie stężenie jonów sodu w organizmie.

  5. Zaburzenia równowagi wodnej momentalnie obijają się na samopoczuciu, znacząco utrudniając funkcjonowanie. Zaburzenia gospodarki wodnej – jakie? Odwodnienie może mieć trzy postaci – izotoniczne, hipertoniczne bądź hipotoniczne. Co je różni? Otóż, woda w ciele człowieka jest zarówno w komórkach jak i w przestrzeni zewnątrzkomórkowej.

  6. 17 kwi 2019 · Zaburzenia gospodarki lipidowej wiążą się z poziomem cholesterolu i triglicerydów w ludzkim organizmie. Obydwa te związki to lipidy, których niewielka część krąży po organizmie w stanie wolnym, a większa część zamknięta jest w specjalnych strukturach. Lipidy w ludzkim organizmie przenoszone są w: lipoproteinach LDL (tzw. zły cholesterol),

  7. 12 lip 2021 · Odwodnienie hipertoniczne należy do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i polega na niedoborze wody z jednocześnie podwyższonym stężeniem elektrolitów w płynach ustrojowych. Ten typ odwodnienia leczymy, podając płyny hipotoniczne. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o odwodnieniu hipertonicznym. Odwodnienie hipertoniczne – co to jest?