Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 17 wrz 2019 · Choroba dwubiegunowa (choroba afektywna dwubiegunowa, CHAD), dawniej nazywana depresją maniakalną, jest to stan zdrowia psychicznego, który powoduje skrajne wahania nastroju, w tym emocjonalne wzloty (mania lub hipomania) i upadki (depresja). Czym jest choroba dwubiegunowa? Jakie są przyczyny CHAD?

  2. 12 lut 2024 · Ma charakterystyczne objawy. Po okresie podwyższenia nastroju, wzmożonej energii i aktywności, następuje jego obniżenie, a następnie chwilowy powrót do zdrowia - aż do następnego epizodu chorobowego. Spis treści: Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej. Przyczyny choroby dwubiegunowej. Rozpoznanie ChAD. Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej.

  3. Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa? Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), określana także jako zaburzenia afektywne dwubiegunowe (w przeszłości nazywana chorobą lub psychozą maniakalno-depresyjną czy cyklofrenią), charakteryzuje się występowaniem epizodów depresji, manii/hipomanii lub epizodów mieszanych.

  4. U ponad 90% pacjentów po pierwszym epizodzie występują nawroty. Zakres liczby nawrotów jest duży, od 2 do 30 (najczęściej 6 do 10). Zaburzenie afektywne dwubiegunowe z częstą zmianą faz występuje u 15–20% chorych. Od 10% do 15% chorych popełnia samobójstwo.

  5. Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ChAD to zaburzenie afektywne dwubiegunowe, które w skrócie polega na stanach depresyjno-maniakalnych. Pomiędzy nimi występuje czas remisji, czyli zaniku objawów. Ponieważ zaczyna się w młodym wieku, może się odbić na życiu chorego i wpłynąć ja jego zdolność do pracy czy budowania więzi międzyludzkich.

  6. Choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić w każdym wieku. Jednak zazwyczaj diagnozuje się ją w późnym okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości. Jej objawy mogą być różne. Mogą też zmieniać się przez całe życie. Niezwykle istotne jest, aby uzyskać prawidłową diagnozę i zacząć leczenie tak wcześnie, jak to tylko ...

  7. 2 gru 2019 · Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to zaburzenie objawiające się naprzemiennym występowaniem zespołów maniakalnych i depresyjnych. Występuje z równą częstością u obu płci, a ryzyko zachorowania w populacji ogólnej wynosi 1-2%. ChAD może przyjmować rożne postacie. Psychiatria wyróżnia: