Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 7 gru 2022 · Zakaz konkurencji to umowa, która ma na celu zabezpieczyć szybkie przejęcie wyszkolonego pracownika i wyciek danych o działaniach firmy. Podpisując umowę, pracownik godzi się na czasowy zakaz pracy u konkurencji i zobowiązuje do utrzymania tajemnic firmy.

  2. 25 cze 2022 · Zakaz konkurencji to zawarte w odrębnej umowie zobowiązanie pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej, w stosunku do pracodawcy w trakcie wykonywania pracy lub po jej zakończeniu. Przeczytaj kogo dokładnie dotyczy zakaz konkurencji.

  3. 17 lis 2021 · Zakaz konkurencji – 9 rzeczy, o których musisz wiedzieć. Pracownik wykonujący na boku zlecenia dla konkurencyjnej firmy – to zmora wielu pracodawców. Nie tylko mogą w ten sposób wyciec poufne informacje, ale przede wszystkim mogą przejść koło nosa intratne zlecenia.

  4. 27 lut 2024 · Zakaz konkurencji w umowie o pracę to klauzula, która ogranicza możliwość podejmowania przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, zarówno w trakcie trwania stosunku pracy, jak i po jego zakończeniu.

  5. W tym artykule powiemy, czym jest zakaz konkurencji, w jakich sytuacjach może zostać zawarty i jakie są jego skutki. Spis treści. Co oznacza zakaz konkurencji? Forma umowy o zakazie konkurencji; Zakres podmiotowy i czasowy zakazu konkurencji; Co to jest działalność konkurencyjna? Skutki naruszenia zakazu konkurencji; Zakaz konkurencji ...

  6. Umowa o zakazie konkurencji ma na celu zobowiązanie się pracownika (lub byłego pracownika) do tego, że w określonym zakresie nie będzie prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.

  7. 17 mar 2017 · Zakaz konkurencji to zobowiązanie do niepodejmowania się pracy, niewykonywania umowy o podobnej, lub takiej samej treści na rzecz innych podmiotów, a także do nieprowadzenia innych działalności konkurencyjnych. Może przybrać zarówno formę krótkiego, jak i długiego postanowienia – a nawet dodatkowej umowy złożonej przy okazji umowy głównej.