Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 29 mar 2024 · Zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP) to bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna z grupy skaz krwotocznych małopłytkowych. Charakteryzuje się niedokrwistością hemolityczną, ciężką małopłytkowością i niedokrwiennym uszkodzeniem narządów (płuc, serca, przewodu pokarmowego, nerek).

  2. 2 mar 2023 · Co to jest zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP)? Jak ją rozpoznać i leczyć? Zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP) jest nabytą mikroangiopatią zakrzepową. Oznacza to, że u dotychczas zdrowej osoby odkładają się agregaty płytek krwi (trombocytów) w drobnych naczyniach krwionośnych.

  3. 22 lut 2018 · Samoistna plamica małopłytkowa ( idiopathic thrombocytopenic purpura, ITP) należy do grupy chorób autoimmunologicznych. Oznacza to, że organizm sam niszczy swoje prawidłowe komórki, prowadząc do pojawiania się objawów klinicznych. Plamica diagnozowana jest zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

  4. Zakrzepowa plamica małopłytkowa (zespół Moschcowitza, ang. thrombotic thrombocytopenic purpura, TTP) – choroba hematologiczna spowodowana powstawaniem licznych czopów zakrzepłej krwi w małych naczyniach krwionośnych całego ciała. Z tego też powodu zaliczana jest do grupy chorób zwanych mikroangiopatiami zakrzepowymi.

  5. 27 lip 2022 · Gorączka, ból głowy, zaburzenia widzenia i mowy oraz wybroczyny i krwawienie z nosa bądź dziąseł mogą być objawami TTP i wymagają konsultacji z lekarzem i odpowiedniej diagnostyki. Nieleczona zakrzepowa plamica małopłytkowa w większości przypadków kończy się śmiercią.

  6. 16.02.2022. Zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP) to rzadka choroba, w której dochodzi do tworzenia się zakrzepów w małych naczyniach krwionośnych. Gorączka, ból głowy, zaburzenia widzenia i mowy oraz wybroczyny i krwawienie z nosa bądź dziąseł mogą być objawami TTP i wymagają konsultacji z lekarzem i odpowiedniej diagnostyki.

  7. 31 sty 2018 · Są niewielkimi, bezbarwnymi fragmentami komórek, które w razie uszkodzenia naczynia krwionośnego, łączą się ze sobą nawzajem i z brzegami rany, „zatykając” ją i zatrzymując upływ krwi. Odgrywają bardzo ważną funkcje w procesie krzepnięcia krwi, dlatego wszelkie związane z nimi zaburzenia, mają wpływ na cały organizm.