Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zamek Kiszewski – wieś położona na terenie Kaszub w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Stara Kiszewa na pograniczu kaszubsko - kociewskim przy drodze wojewódzkiej nr 214 i nad Wierzycą. Od roku 1466 był siedzibą polskiego starosty (samodzielne starostwo niegrodowe).

  2. W gminie Stara Kiszewa, w powiecie kościerskim, znajduje się wieś Zamek Kiszewski, szczycąca się ruinami najstarszego, średniego zamku krzyżackiego, na terenach Pojezierza Kaszubskiego. Drewniany gród warowny książąt pomorskich, stał na ziemi kiszewskiej już w drugiej połowie XIII wieku.

  3. 4 lut 2021 · Opublikowano 4 lutego, 202122 lutego, 2021przez admin. Zamek Kiszewski to nazwa wsi, ale również zamku, a wcześniej grodu książąt pomorskich o rodowodzie z X wieku. Bliższa historia jest lepiej znana od momentu, kiedy książę pomorski Mściwoj II za jakieś zasługi przekazał majątek Stara Kiszewa Mikołajowi Przedpełkowicowi.

  4. Jest to najstarszy i najcenniejszy zabytek średniowiecza i jest jednym z nielicznie zachowanych pozostałości po średnich zamkach krzyżackich na Pojezierzu Kaszubskim, wznoszonych na miejscach dawnych grodów książęcych, z którymi wiążą się liczne legendy.

  5. Historia Zamku. Drewniany gród warowny książąt pomorskich, stał na ziemi kiszewskiej już w drugiej połowie XIII wieku. Krzyżacy otrzymali go, w zamian za dożywotnią rentę, na początku XIV wieku. Nowi właściciele tych ziem postanowili wznieść murowany zamek obronny. Otoczyli go grubym murem i basztą z bramą wjazdową.

  6. Historia. Najstarsza znana nam wzmianka o osadzie Kissow pochodzi z 1269 roku. W 1281 roku Mściwoj II nadał Starą Kiszewę sędziemu poznańskiemu, Mikołajowi Jankowicowi, późniejszemu wojewodzie kaliskiemu. W 1316 r. Jakub von Kalisch, syn Mikołaja, przekazał wieś w ręce Krzyżaków w zamian za czynsz.

  7. 20 sty 2014 · Nazwa atrakcji. Ruiny zamku krzyżackiego. Kategoria. Zabytki, skanseny, muzea, wystawy. Zamek krzyżacki powstał we wsi Stara Kiszewa w 1. połowie XIV wieku na miejscu grodu książąt pomorskich. Pracami kierowali architekci warowni malborskiej. Składał się zamku właściwego i przedzamcza.