Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zamek w Ćmielowie – niezachowany zamek w miejscowości Ćmielów, w województwie świętokrzyskim . Historia. Zamek w Ćmielowie pojawia się w dokumentach w 1388 roku, jednak dotyczą one raczej warowni w pobliskim Podgrodziu. Istniejące obecnie ruiny to pozostałość po renesansowym zamku zbudowanym w latach 1519–1531 przez Krzysztofa Szydłowieckiego .

  2. Ćmielów to niewielka miejscowość położona na skraju Przedgórza Iłżeckiego i Wyżyny Sandomierskiej. Ćmielów zwany też jest "porcelanowym miasteczkiem", a to za sprawą d... rozrywka: muzea, skanseny i galerie. Ćmielów - Późnogotycko-renesansowy zamek kanclerza Szydłowieckiego (1519-31)

  3. 1 maj 2019 · Zamek w Ćmielowie – łabędzie, rzeka i ruiny na wyspie. Większości z nas Ćmielów kojarzy się z porcelaną. Ta położona niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego miejscowość ma jednak coś więcej do zaoferowania. Jeżeli jesteście fanami ruin i zamków to się nie zawiedziecie! Zamek w Ćmielowie na Was czeka.

  4. Opis. Ruiny zamku w Ćmielowie położone są na wschód od miasta w rozlewiskach rzeki Kamiennej. Źródła wskazują, że istniał on już w II połowie XIV stulecia. Pierwszymi znanymi właścicielami zamku byli bracia Marcin i Mikołaj z Boruchowa herbu Doliwa.

  5. 13 kwi 2024 · Ćmielów - zamek - OPIS. Przed 1388 rokiem zamek wraz ze wsią Sczmelow został sprzedany przez podkomorzego dobrzyńskiego Mikołaja i jego brata podczaszego Marcina za 6000 grzywien podkomorzemu krakowskiemu

  6. Ćmielów położony jest na skraju Przedgórza Iłżeckiego i Wyżyny Sandomierskiej, około 10 kilometrów na wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego, przy drodze wojewódzkiej nr 755 . Miasto leży na trasie zielonego szlaku rowerowego im. Witolda Gombrowicza oraz czerwonego szlaku rowerowego im. Mariana Raciborskiego .

  7. Architektura. Zamek na początku XVI wieku składał się z położonej na wyspie rezydencji i usytuowanego od południa przedzamcza. Główne założenie było dwoma prostokątnymi budynkami ustawionymi równolegle do siebie, z dziedzińcem pośrodku. Oba skrzydła łączyła od północy kaplica zamkowa, składająca się z nawy i zamkniętego wielobocznie prezbiterium.