Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zapalenie osierdzia to stan zapalny zewnętrznej warstwy serca - tzw. worka osierdziowego. Zapalenie osierdzia może być powikłaniem powszechnych chorób wirusowych, np. grypy, a nieleczone może doprowadzić m.in. do zagrażającej życiu tamponady serca. Jakie są inne przyczyny i objawy zapalenia osierdzia? Na czym polega leczenie?

  2. 9 lip 2023 · Zapalenie osierdzia to proces zapalny blaszek osierdziowych, które należy do spektrum schorzeń określanych jako zespoły osierdziowe. Stan zapalny toczący się w osierdziu może być przyczyną gromadzącego się w worku osierdziowym płynu, a to z kolei prowadzi do wielu objawów klinicznych i pogorszenia stanu pacjenta. Przyczyny zapalenia osierdzia.

  3. 23 mar 2018 · Zapalenie osierdzia jest przyczyną ok. 5 proc. zgłoszeń na oddziały pomocy doraźnej. Przyczyny tego schorzenia to m.in.: zakażenia wirusowe lub bakteryjne, zawał serca, operacje (tu np. tzw. bajpasy), gromadzenie się płynu w osierdziu lub nowotwory. Wśród objawów wymienia się z kolei: ból osierdziowy (za mostkiem, promieniujący ...

  4. Głównym objawem zapalenia osierdzia jest ból, który zwykle jest zlokalizowany po lewej stronie klatki piersiowej lub za mostkiem. Na dodatek dolegliwości bólowe przeważnie ulegają nasileniu, gdy chory kaszle, wykonuje głęboki wdech lub znajduje się w pozycji leżącej.

  5. 26 lip 2021 · Zapalenie osierdzia to choroba, w której dochodzi do rozwoju stanu zapalnego blaszek osierdzia. Procesowi zapalnemu często towarzyszy nadmierne wytwarzanie płynu osierdziowego. W przypadku nagromadzenia się jego dużej ilości może rozwinąć się tamponada osierdzia. Stosowane w leczeniu zapalenia osierdzia.

  6. Co to jest zaciskające zapalenie osierdzia? Zaciskające zapalenie osierdzia (ZZO) jest obecnie rzadkim, ale poważnym następstwem i zarazem końcowym etapem przewlekłego procesu zapalnego toczącego się w osierdziu, który prowadzi do postępującej utraty elastyczności worka osierdziowego.

  7. 23 paź 2019 · Zapalenie osierdzia to stan zapalny worka osierdziowego, w którym jest umieszczony mięsień sercowy. Jego przyczyną mogą być m.in. infekcje wirusowe, niewydolność nerek oraz niedoczynność tarczycy. Zapalenie osierdzia leczy się lekami przeciwzapalnymi oraz sterydami.