Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zarodek krystalizacji (dawniej: zaródź krystalizacji) – punkt w przestrzeni, od którego zaczyna się proces krystalizacji. Istnieją dwa rodzaje zarodków krystalizacji: homofazowe (homogeniczne) – przypadkowe ośrodki w krystalizującej cieczy, od których spontanicznie zaczyna się krystalizacja.

  2. Krystalizacja. Krystalizacja – proces powstawania fazy krystalicznej z fazy stałej ( amorficznej ), fazy ciekłej (substancji stopionej lub jej roztworu) lub fazy gazowej [1]. Krystalizacja jest zwykle procesem egzotermicznym. Przeprowadza się ją w celu wyodrębnienia związku chemicznego z roztworu.

  3. Klaster atomów lub cząsteczek o wymiarze granicznym, dla którego zmiana entalpii swobodnej G=0, nazywa się zarodkiem krystalizacji. Możemy mieć do czynienia z zarodkowaniem homogenicznym lub heterogenicznym. Zarodkowanie homogeniczne ma miejsce, gdy zarodek jest zbudowany z tej samej substancji, która będzie krystalizowała z roztworu.

  4. W ciekłym stopie w wyniku powstawania zespołów bliskiego uporządkowania, tworzą się zarodki krystalizacji. Te mające promień większy od krytycznego mogą wzrastać. Mniejsze ulegną rozpuszczeniu. Wymagane jest zatem powstanie embrionu o określonej wielkości, na którą wpływa głównie wielkość przechłodzenia ΔT.

  5. Jest to przemiana nieciągła wymagająca ściśle określonego frontu przemiany, na którym odbywa się całość towarzyszących procesowi zmian. Polega na usuwaniu nadmiaru energii wprowadzonej do kryształu przez odkształcenie plastyczne. Jest procesem konkurencyjnym i dużo bardziej efektywnym od zdrowienia.

  6. 14 sty 2020 · Krystalizacja to krzepnięcie atomów lub cząsteczek w wysoce ustrukturyzowaną formę zwaną kryształem . Zwykle odnosi się to do powolnego wytrącania kryształów z roztworu substancji. Jednak kryształy mogą powstawać z czystego stopu lub bezpośrednio z osadzania z fazy gazowej.

  7. 1. Termodynamiczne podstawy krystalizacji: definicja przemiany fazowej I rodzaju, siła napędowa krystalizacji, mechanizm przemiany I rodzaju - proces zarodkowania (krytyczna wielkość zarodka, zarodkowanie homogeniczne i heterogeniczne). 2. Kinetyka wzrostu kryształów: wpływ zależności szybkości zarodkowania i szybkości