Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Przyczynowość – kategoria filozoficzna oznaczająca jedną z form powszechnej i koniecznej zależności zjawisk, które mają miejsce w obiektywnej rzeczywistości . Historia pojęcia przyczynowości. Scholastyka. Tradycyjna arystotelesowsko-tomistyczna filozofia realistycznie interpretowała pojęcie przyczyny, co prowadziło do uznania zasady przyczynowości.

  2. Filozoficzne konsekwencje zasady przyczynowości. Słowa kluczowe: zasada przyczynowości, determinizm, byt samoistny, Bóg. Problematyka dotycząca przyczynowości, determinizmu, praw przyrody, porządku. w przyrodzie była jednym z głównych przedmiotów badań Profesora Władysła wa Krajewskiego.

  3. Zasada przyczynowości i związek przyczynowy. Zasada przyczynowości jest jedną z zasad determinizmu . Posiada ona różne sformułowania. Natomiast związek przyczynowy (którego pełna nazwa brzmi: związek przyczynowo-skutkowy) jest to związek zachodzący między przyczyną i skutkiem. 1. Zasada przyczynowości i jej sformułowania.

  4. Z pewnych bardzo istotnych względów samo zagadnienie przyczy nowości jest jednak przede wszystkim tematem ważnym z punktu widzenia teorii umysłu, co jest szczególnie interesujące, gdy dziedzinę tę potraktujemy jako wyodrębnioną, może nawet podstawową dziedzinę filozoficzną.

  5. Zagadka przyczynowości. Każde konsekwentne przeprowadzenie jednoznaczności pewnych terminów musi się łączyć z pogwałceniem pewnych wyrażeń mowy potocznej. Zawirski 1912, s. 49. Słowa kluczowe: konieczność, motywacja, oddziaływanie, przyczyna, skutek, spraw-stwo, tworzenie, zasada przyczynowości, zmiana. 1.

  6. tzw. zasada przyczynowości głosi, że to co powstaje ma swoją przyczynę; w metafizyce odróżnia się odmienne przyczynowości ze względu na poszczególne typy przyczyn; fakt przyczynowości kwestionował D. Hume, zastępując ją pojęciem następstwa zjawisk.

  7. causa ustalająca – strona dokonuje rozporządzenia lub zobowiązuje się świadczyć celem ustalenia stosunku prawnego między stronami; przykładem jest element ugody w sądzie, causa ob rem – strona uzyskała świadczenie bez podstawy prawnej i zobowiązana jest do jego zwrotu.