Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Puryna jest podstawą dwóch zasad azotowych wchodzących w skład kwasów nukleinowych (DNA i RNA) – guaniny i adeniny. Łączą się one komplementarnie z zasadami pirymidynowymi , odpowiednio z cytozyną oraz tyminą w przypadku DNA lub uracylem w przypadku RNA.

  2. 13 gru 2020 · Zasady diety ubogopurynowej. Istotne jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Ostatni posiłek powinien być spożyty minimum 3 godziny przed snem ze względu na wzrost ilości zatrzymywanego kwasu moczowego w organizmie.

  3. 28 paź 2019 · Puryny – dieta ubogopurynowa. Całkowite wykluczenie puryn z diety nie jest możliwe, ponieważ występują one w niemal wszystkich spożywanych produktach. Nie są one szkodliwe w dopuszczalnej dawce, ponieważ organizm radzi sobie z przekształcaniem ich w kwas moczowy, który jest następnie wydalany z organizmu.

  4. 9 gru 2020 · Produkty bogate w puryny. Puryny są obecne w niemal wszystkich produktach spożywczych, dlatego nie sposób całkowicie wykluczyć ich z diety. Jednak wybrane artykuły żywnościowe są bogatsze w związki purynowe od pozostałych. Należą do nich m.in. tłuste oraz wędzone ryby (karp, łosoś, sardynki, śledzie, makrela), krewetki,

  5. Puryny (Zasady purynowe) m.in. wchodzą w skład kwasów nukleinowych, są to adenina i guanina. Są to związki aromatyczne, zbudowane z dwóch pierścieni węglowo-azotowych, różniącymi się między sobą grupami bocznymi. m.in. wchodzą w skład kwasów nukleinowych, są to adenina i guanina.

  6. 24 maj 2023 · Co to są puryny? Puryny to związki chemiczne będące głównymi składnikami kwasów nukleinowych DNA i RNA, które są obecne w każdej żywej komórce, zarówno zwierzęcej, jak i roślinnej. Są substancjami o charakterze endogennym i egzogennym. Oznacza to, że mogą być syntezowane w organizmie człowieka oraz dostarczane wraz z pożywieniem.

  7. purynowe zasady, puryny, naturalne pochodne puryny; najważniejsze z nich to adenina i guanina, które wraz z zasadami pirymidynowymi są głównymi składnikami kwasów nukleinowych — DNA i RNA; kwasy nukleinowe mogą zawierać również pochodne zasad purynowych, np. DNA bakterii i roślin zawiera niewielkie ilości N6 -metyloadeniny, a w ...