Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zasada niesprzeczności, zasada sprzeczności – prawo logiczne w postaci dla klasycznego rachunku zdań głoszące, że: w postaci dla klasycznego rachunku kwantyfikatorów, że: Koniunkcję zdania p z jego negacją, zapisywaną. nazywamy zdaniem sprzecznym. Każde zdanie sprzeczne jest zdaniem fałszywym.

  2. Poniżej znajdują się różne znaczenia hasła „ Sprzeczność ”. kontradyktoryczność – relacja między zdaniami p i q zachodząca, gdy p gdy nie jest tak, że q. sprzeczność w kwadracie logicznym – jedna z relacji między zdaniami w kwadracie logicznym. absurd, zdanie sprzeczne – zdanie o postaci p∧~p.

  3. Sprzeczności sprawiają, że człowiekowi zdarza się postępować nielogicznie i niekonsekwentnie. Przykłady możemy znaleźć nie tylko w codziennym życiu, ale też utworach literackich: Lalce Bolesława Prusa oraz Dziadach Adama Mickiewicza.

  4. Encyklopedia PWN. sprzeczności zasada łac. principium contradictionis, prawo sprzeczności, prawo logiczne, które głosi, że dwa zdania sprzeczne ze sobą nie mogą być zarazem prawdziwe (żaden przedmiot nie może mieć i nie mieć zarazem jakiejś cechy).

  5. sprzeczności (nic nie jest zarazem prawdziwe i fałszywe), zasadą tożsamości (to, co jest prawdą, jest nią), zasadą wyłączonego środka (prawda i fałsz wykluczają się, tertium non datur) i zasadą racji dostatecznej (każda prawda ma swoją rację, dzięki której jest prawdą).1 Dalej będę zajmował się zasadą sprzeczności (ZS ...

  6. Przede wszystkim zakłada on zasadniczą przedmiotowośc każdego przekonania: „Ilekroć mamy jakieś przekonanie, jesteśmy o czymś przekonani; wierząc bowiem, wierzymy zawsze, że coś jest lub nie jest, że jest takim lub innym, słowem, że jakiś przedmiot posiada pewną cechę albo jej nie posiada”®.

  7. 12 wrz 2023 · Definicja ZASADA SPRZECZNOŚCI: w logice Leibniza zasada pozwalająca wywodzić tak zwany prawdy pierwotne, nie wymagające uzasadnienia, gdyż są oczywiste, z prawd tak zwany pochodnych koniecznych (rozumowych), odnoszących się nie do faktów, ale do możliwości ich zaistnienia; zasada ta wspiera także wywód tak zwany prawd faktycznych, a więc polegaj...