Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zasada jawności – polega na tym, że społeczeństwo (obywatele) jest zaznajomione z budżetem, jego treścią, sposobem uchwalania oraz ze sprawowaniem nad nim kontroli. W praktyce oznacza to raczej prezentowanie dochodów i wydatków organom przedstawicielskim, różnym ciałom i organizacjom społecznym.

  2. 17 cze 2022 · Definicja budżetu państwa. Czym jest polityka budżetowa? Budżet państwa jest planem finansowym, który zawiera planowane dochody i wydatki państwowe na następny rok budżetowy. Zazwyczaj jest to kolejny rok kalendarzowy. Budżet państwa sporządzany jest w formie projektu przez rząd.

  3. 8 mar 2024 · Spis treści. Budżetówka – co to? Jakie to zawody? Budżetówka – jak wygląda praca w sektorze publicznym? Zarobki w budżetówce. Praca w budżetówce – dodatki i przywileje. Ile wynosi odprawa emerytalna w budżetówce? Ile wynosi 13-pensja w budżetówce? Budżetówka – mniejsza rotacja pracowników. Szkolenia w budżetówce. Budżetówka – co to?

  4. Klasyfikacja budżetowa to system oznaczeń używanych do opisywania dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów w sektorze finansów publicznych. Ma ona wiele funkcji, takich jak planowanie, ewidencja, informowanie i statystyka. Klasyfikacja budżetowa opiera się na podziałach podmiotowym, przedmiotowo-funkcjonalnym i rodzajowym.

  5. Pojęcie budżetu państwa. Budżet państwa jest to plan wydatków i dochodów państwa w określonym czasie (zazwyczaj w ciągu roku kalendarzowego nazywanego rokiem budżetowym), stanowi on zestawienie ex ante i ex post dochodów i wydatków związanych z wykonywaniem przez władze państwową tj. rząd danego kraju określonych zadań ekonomicznych i społecznych.

  6. zasada zupełności (ustrojowo-konstytucyjna) – określa udział państwa w gospodarce (teoretycznie rozwiązanie tego problemu nie istnieje). Istnieją tutaj dwa podejścia: podejście klasyczne – zakłada, że zasada zupełności zachowana jest wówczas, gdy wszelka działalność gospodarcza państwa znajduje swoje odzwierciedlenie w ...

  7. Zasady budżetowe. Wyróżniamy kilka zasad budżetowych. Pierwsza z nich zasada uprzedniości oznacza, że budżet musi być uchwalony na nadchodzący rok, wynika to z planistycznej funkcji tej ustawy. Kolejna zasada, równowagi budżetowej, jest bardzo trudna do zrealizowania.