Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Pirymidyny (Zasady pirymidynowe) Marcin |. m.in. wchodzą w skład kwasów nukleinowych, są to: w DNA cytozyna i tymina, w RNA cytozyna i uracyl. Są to związki aromatyczne, zbudowane z jedego pierścienia węglowo-azotowego, różniącymi się między sobą grupami bocznymi.

  2. 2 – organiczny związek chemiczny z grupy heterocyklicznych związków aromatycznych, strukturalnie zbliżony do pirydyny . Trzy podstawowe części kwasów nukleinowych ( DNA i RNA) – cytozyna, tymina i uracyl są pochodnymi pirymidyny [2] . Pochodne pirymidyny. U niektórych organizmów (np.

  3. Encyklopedia PWN. pirymidynowe zasady, pirymidyny, naturalne pochodne pirymidyny; wraz z zasadami purynowymi są głównymi składnikami kwasów nukleinowych: cytozyna — występuje w DNA i RNA, uracyl — występuje w RNA, tymina (5-metylouracyl) — występuje w DNA;

  4. 27 mar 2019 · Przykłady puryn obejmują kofeinę, ksantynę, hipoksantynę, kwas moczowy, teobrominę oraz zasady azotowe adeninę i guaninę. Puryny pełnią w organizmach taką samą funkcję jak pirymidyny. Są częścią DNA i RNA, sygnalizacji komórkowej, magazynowania energii i regulacji enzymów. Cząsteczki są wykorzystywane do produkcji skrobi i ...

  5. Puryna jest podstawą dwóch zasad azotowych wchodzących w skład kwasów nukleinowych ( DNA i RNA) – guaniny i adeniny. Łączą się one komplementarnie z zasadami pirymidynowymi, odpowiednio z cytozyną oraz tyminą w przypadku DNA lub uracylem w przypadku RNA.

  6. Wymienia się 5 rodzajów zasad azotowych występujących w kwasach nukleinowych. Dzieli się je na 2 grupy. Są to zasady purynowe (pochodne heterocyklicznego związku puryny) oraz zasady pirymidynowe (pochodne heterocyklicznego związku pirymidyny). Do zasad purynowych należą adenina (A) i guanina (G).

  7. Zasady purynowe i pirymidynowe. Schemat ukazujący półstrukturalne wzory zasad purynowych i pirymidynowych. E‑podręczniki to bezpłatne i dostępne dla wszystkich materiały edukacyjne.