Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zaścianek – wieś lub część wsi zamieszkana przez ubogą szlachtę, nieposiadającą chłopów i własnoręcznie uprawiającą swoją ziemię. Charakterystyka. Zaścianki powstawały zwykle przez rozrastanie się jednej rodziny i rozdrabnianie majątku protoplasty.

  2. 4 wrz 2017 · Zaścianek w „Panu Tadeuszu” W epopei Mickiewicza zaścianek jest symbolem polskiej prowincji, miejsca, gdzie toczy się życie mieszkańców wsi, ich tradycje, zwyczaje i problemy. To środowisko, w którym rozgrywa się większość wydarzeń opisanych w poemacie.

  3. Słownik języka polskiego PWN*. zaścianek. 1. «w dawnej Polsce: wieś zamieszkana przez drobną szlachtę». 2. «miejscowość lub środowisko zacofane pod jakimś względem». • zaściankowy • zaściankowość.

  4. 10 sty 2022 · Dobrzyńscy chętnie wymachują Rózeczkami, Brzytewkami, Kropidełkami i inną bronią, aby przysłużyć się Ojczyźnie. Cechuje ich także ogromna determinacja. Godne naśladowania jest zachowywanie tradycji i pamięci o przeszłości.

  5. 13 kwi 2008 · 1. miejscowość lub środowisko zacofane pod pewnym względem; partykularz, prowincja, zapadły kąt; 2. w dawnej Polsce: wieś, osada zamieszkana przez drobną szlachtę. KOMENTARZE. ~gosc # 2008-04-13. zaścianek to rodzaj szlachty tzn. średnia klasa zamozności wśród szlachty. ~gosc # 2010-07-16.

  6. Swą odrębność od chłopów podkreślają strojem, choć na co dzień właściwie żyją tak jak oni. Znani są z patriotyzmu i odwagi, ale mają też inne, typowe dla Polaków wady: skłonność dobitek, zapalczywość.

  7. znaczenia: rzeczownik, rodzaj męskorzeczowy. (1.1) hist. wieś zamieszkana przez drobną szlachtę utrzymującą się z uprawy roli; zob. też zaścianek szlachecki w Wikipedii. (1.2) hist. społeczność rolniczej osady szlacheckiej. (1.3) pejor. środowisko ludzi przeciwnych postępowi. (1.4) daw. prowizoryczny karcer w kącie pomieszczenia. odmiana: (1.1-4)