Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zdziary (do roku 2012 Ździary) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim, w gminie Jarocin. Leży przy drodze krajowej nr 19 oraz drodze ekspresowej nr 19.

  2. 4 wrz 2021 · Zdziar to słowacka wieś, która od lat jest jedną z najbardziej znanych baz wypadowych w tej części Słowacji. To miejsce oferujące wiele atrakcji zarówno dla miłośników sportów zimowych, jak i letnich. Dowiedz się, co ciekawego można zobaczyć i robić w Zdziar.

  3. 19 paź 2017 · Gdy jest śnieg można tu szaleć na nartach lub desce, latem na turystów czekają szlaki piesze, rowerowe oraz liczne atrakcje. A jedną z nich od niedawna jest Ścieżka w koronach drzew Bachledka. Do tej pory Zdziar odwiedzaliśmy głównie latem, by Marek mógł poszaleć w bike parku, a ja połazić po górach.

  4. Większość starych domów kryta jest gontami. Kilka części wsi stanowi tzw. pamiątkę słowackiej kultury narodowej. Nadal żywy jest tu góralski folklor, działalność prowadzą zespoły regionalne. W centrum Zdziaru znajduje się kościół katolicki z 1831 roku i cmentarz.

  5. Żdiar - niewielka miejscowość narciarska położona w dolinie pomiędzy Tatrami Bieliańskimi a Ma-gurą Spiską, 9 km od przejścia granicznego na Łysej Polanie – Żdiar to idealne miejsce na rodzinny wyjazd w góry. Miejscowośc Zdziar znajduje się na wysokości 970 - 830 m n.p.m. położona w odległości 18 km od Tatrzańskiej Łomnicy i 40 km od Zakopanego.

  6. 2 lip 2021 · Historia. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1409 [7]. Zdziar powstał w drodze kolonizacji wołoskiej w II połowie XVI wieku [8] i początkowo należał do majątku Horváthów-Palocsayów. Osadnicy przybyli tu przede wszystkim z terenów polskich (okolice Zakopanego ). Ludwik Zejszner w 1854 r. pisał: Mieszkańcy są polskiego pochodzenia.

  7. 26 lut 2018 · Polegał na wypaleniu otaczających teren drzew, a na powstałym pogorzelisku utworzeniu gruntów pod uprawy rolne. Sąsiedztwo otaczających wieś lasów, w tym m.in. rezerwatu Jata, zdaje się potwierdzać tę teorię. Nazwa wsi pochodzi zatem od słowa „żar”, które w średniowieczu oznaczało „wypalony teren”, czy „miejsce wypalone w lesie”.