Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Epoka. odwrócona ikona. Grób Zdzisława Lachura na cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. Zdzisław Lachur (ur. 14 lipca 1920 w Zagórzu, zm. 29 grudnia 2007 w Warszawie) – polski malarz i grafik, założyciel pierwszej polskiej wytwórni filmów rysunkowych Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

  2. Wiedza na temat Zdzisława Lachura jest znikoma, a przecież to jeden z najwybitniejszych polskich plastyków, znany i ceniony na całym świece, o pięknym życiorysie i niezwykłym dorobku artystycznym. Zdzisław Lachur urodził się w Zagórzu, dzisiejszej dzielnicy Sosnowca 14 lipca 1920 roku.

  3. Malarz, który kochał ludzi, zwierzęta, drzewa, wszystko, co było stworzone przez Boga. Był wielkim idealistą pragnącym sprawiedliwości i pokoju na świecie. Najbardziej znane są jego przejmujące obrazy getta oraz przedstawienia zwyczajów kultury żydowskiej. Artysta poruszał także problemy społeczne tj. prostytucja czy alkoholizm.

  4. Zdzisław Lachur. Biografia: 1920-2007. Zdzisław Lachur urodził się 14 lipca 1920 r. w Zagórzu, obecnej dzielnicy Sosnowca. W tej miejscowości spędził dzieciństwo i pierwsze lata młodości, dorastając w miejscu, którego industrializacja wytworzyła całą mozaikę kultur i społeczności sąsiadujących ze sobą.

  5. 14 gru 2019 · Miłośnicy polskiego malarstwa współczesnego mieli okazję zapoznać się z przekrojem twórczości artysty spacerując w kierunku molo słynnym sopockim deptakiem, czyli – jak to się potocznie mówi – Monciakiem. Katalog wystawy w Sopocie – okładka (fot. ze zbiorów Skarbnicy Sztuki).

  6. Zdzisław Lachur dojrzewał w czasach okupacji hitlerowskiej. Dlatego też twórczość tego artysty żydowskiego pochodzenia oscylowała wokół tematyki warszawskiego getta. Malarz stworzył cykl judaików - portretów ostatnich polskich Żydów, a także obrzędów i świąt żydowskich.

  7. Zdzisław Lachur – Pro memoria. Wystawa prezentuje wybrane, w części niewystawiane dotąd dzieła malarskie i rysunkowe wybitnego i oryginalnego twórcy Zdzisława Lachura (1920-2007) z zadaniem przypomnienia dorobku tego artysty w związku ze zbliżającą się setną rocznicą jego urodzin.