Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 4 gru 2023 · Zespół CREST to jedna z postaci układowego zapalenia tkanki łącznej, znana także jako twardzina układowa. Jest to rodzaj choroby autoimmunologicznej, która charakteryzuje się zmianami skórnymi spowodowanymi nadmierną produkcją kolagenu w skórze, może dotknąć niemalże każdego miejsca na ciele.

  2. 27 lis 2018 · Zespół CREST - twardzina układowa ograniczona: przyczyny, objawy, leczenie. Zespół CREST to termin, którym w przeszłości określano jednostkę współcześnie nazywaną postacią ograniczoną twardziny układowej (ang. limited systemic sclerosis, w skrócie lSSc). Choroba zaliczana jest do grupy schorzeń autoimmunologicznych ...

  3. Zespół CREST to choroba reumatologiczna, która atakuje tkankę łączną. To łagodniejsza forma twardziny układowej. Istotą choroby jest powolne stwardnienie tkanek w wyniku gromadzenia się nadmiaru kolagenu. Diagnozowana jest niemal pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

  4. 5 paź 2015 · Zespół CREST - objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania. Syn.: CREST syndrome, zespół Th ibierge’a-Weissenbacha, zespół Winterbauera. Def.: Jest to odmiana twardziny typu limited, z minimalnymi stwardnieniami i nasilonymi zmianami naczyniowymi. Nazwa zespołu jest akronimem złożonym z pierwszych liter głównych objawów zespołu ...

  5. 19 mar 2022 · Czym jest zespół CREST? Choroba ta jest spowodowana występowaniem przeciwciał przeciw topoizomerazie oraz centromerom. Zespół CREST to przewlekła, stosunkowo łagodna odmiana twardziny. Choroba to może dotknąć praktycznie każdego miejsca na ciele, a objawy rzadko kiedy są nagłe.

  6. Zespół CREST | Shutterstock. Tekst zawiera linki reklamowe naszego partnera. Akronim pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw objawów, które są charakterystyczne dla tej dolegliwości: • C – ang. calcinosis – ogniskowe zwapnienia tkanek miękkich. • R – ang. Raynaud syndromezespół Raynaud.

  7. Twardzina układowa jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym – układ odpornościowy niszczy własne komórki i tkanki organizmu, zamiast atakować ciała obce np. bakterie. Choroba rozwija się w różnym tempie i prowadzi do zróżnicowanych powikłań. Przyczyna twardziny układowej nie jest znana.