Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Układ mikrokanoniczny – w fizyce statystycznej interpretacja układu wielu cząstek opisywanych rozkładem mikrokanonicznym, gdzie prawdopodobieństwo każdego mikrostanu jest jednakowe. Własności układu. Układ mikrokanoniczny to taki, który jest całkowicie izolowany, tzn. że: nie wymienia cząstek z otoczeniem.

  2. Zespół mikrokanoniczny - frwiki.wiki. W fizyce statystycznej , mikrokanoniczny zestaw jest zestaw statystyczne wykonane fikcyjnych replikach rzeczywistego układu, które mogą być traktowane jako pojedyncze, w związku z czym energia (E), przy czym ilość (V), a liczba cząstek (N ) są naprawione.

  3. Zespół mikrokanoniczny opisuje układy izolowane, w których nie ma wymiany z otoczeniem ani energii czy masy. Rozpatrzmy przestrzeń fazową w celu wyznaczenia prawdopodobieństwa termodynamicznego badanego układu, co liczymy go według:

  4. Zespół kanoniczny – zespół stanów pewnego układu kontaktującego się termicznie ze zbiornikiem o ustalonej temperaturze. Prawdopodobieństwo, że układ ten znajdzie się w określonym stanie o energii Ei jest dane rozkładem kanonicznym. gdzie. k – stała Boltzmanna, T – temperatura zbiornika, Z – suma statystyczna.

  5. Podstawową wielkością zespołu mikrokanonicznego jest jego (bezwymiarowa) objętość fa-zowa. Z d3Np. ΓN(U, V ) ≡ d3Nr , U¬H¬U+δU (2π~)3N. (3) gdzie H(r, p) jest funkcją Hamiltona układu. Całkowanie wykonujemy po takich położe-niach i pędach wszystkich cząstek, że ich całkowita energia mieści się między U a U + δU.

  6. Zespółkanoniczny:(Canonical Ensemble) pozostaje w kontakcie termicznym z otoczeniem (termostatem), tj. wymienia z nim energię, natomiast nie wymienia masy (cząstek) z otoczeniem. Przykład:gaz albo ciecz w zamkniętymsłoju. Zespółizotermiczno-izobaryczny:brak wymiany masy, stałe ciśnienie, wymiana termiczna.

  7. Zespoły statystyczne w fizyce statystycznej klasycznej są to zespoły, które opisują pewne układy, w których można policzyć prawdopodobieństwo (gęstość prawdopodobieństwa w przypadku ciągłym) w zależności od energii, liczby cząstek, objętości. Na podstawie tychże zespołów kanonicznych możemy policzyć ich wartości średnie.