Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Posąg Zeusa – antyczny posąg Zeusa z V w. p.n.e. autorstwa Fidiasza ze świątyni Zeusa w Olimpii, zaliczany przez starożytnych Greków do siedmiu cudów świata. Rzeźba przedstawiała siedzącego na tronie Zeusa o poważnym i dostojnym obliczu.

  2. 15 sie 2018 · Posąg Zeusa w Olimpii był 40-metrowym, siedzącym posągiem boga Zeusa, króla wszystkich greckich bogów, z kości słoniowej i złota. Znajdująca się w sanktuarium Olimpii na greckim półwyspie Peloponez Statua Zeusa stała dumnie przez ponad 800 lat, nadzorując starożytne igrzyska olimpijskie i uznawana za jeden z 7 cudów ...

  3. 29 paź 2019 · Bóg nieba, kontroluje błyskawice, których używa jako broń, oraz grzmoty. Jest królem na górze Olimp, ojczyźnie greckich bogów . Uważa się go również za ojca greckich bohaterów i przodka wielu innych Greków. Zeus kojarzył się z wieloma śmiertelnikami i boginiami, ale jest żonaty ze swoją siostrą Herą (Juno).

  4. 9 mar 2024 · Historia. Posąg Zeusa w Olimpii. Zaginiony cud świata, który zainspirował niezliczone imitacje. 09.03.2024. Mireia Movellán Luis. Udostępnij: Posąg Zeusa w Olimpii był gigantyczny. Skąpany w złocie i kości słoniowej osiągał ponad 12 m wysokości. Olśnił starożytny świat, gdy powstał w V wieku p.n.e. Po 8 stuleciach zniknął.

  5. Encyklopedia PWN. Zeus Olimpijski, kolosalny (wys. 13 m) chryzelefantynowy posąg Zeusa na tronie, wykonany ok. 435–430 p.n.e. przez Fidiasza, przy współpracy toreuty Kolotesa i malarza Panajnosa, dla świątyni w Olimpii;

  6. Świątynia Zeusa Olimpijskiego - Ateny.info.pl - praktyczne informacje o Atenach. Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Olimpiejon, była największą spośród wszystkich świątyń starożytnej Grecji. Nietrudno jest to sobie wyobrazić, spoglądając na te kilkanaście kolumn, które przetrwały do dzisiejszych czasów.

  7. W całym greckim świecie czczono Zeusa. Największe sanktuaria miał w Dodonie i w Olimpii. W Dodonie (Epir) była wyrocznia, w której bóg przemawiał poprzez szum liści dębu. W odróżnieniu od wyroczni delfickiej, do Dodony ściągali nie tylko wielcy ówczesnego świata, ale przede wszystkim prości ludzie.