Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Do 1954 roku była siedzibą gminy Zielonka Pasłęcka. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Zabytki. W Zielonce Pasłęckiej znajdują się: kościół barokowy z 1792 roku stanowiący Sanktuarium Tarnorudzkiego Jezusa Miłosiernego. Świątynia posiada wolutowy szczyt oraz elewację ...

  2. Zielonka Pasłęcka (niem. Grünhagen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 596 mieszkańców (łącznie z Kielminkiem i Wójtowizną).

  3. Historia Parafii. 1483. Założenie wsi Zielonka Pasłęcka. Kościół parafialny powstał pod koniec XV w. 1508. Taka data figuruje na dzwonie wieży. Kościół jest p.w. św. Jana Chrzciciela. 1542. Kościół przechodzi w ręce ewangelików.

  4. 12 lip 2019 · To Zielonka Pasłęcka jest symbolem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. – dodał wicewojewoda Sławomir Sadowski. Uroczystości w Zielonce Pasłęckiej zakończyły się odczytaniem apelu pamięci. Wspominano w nim m.in. bohaterów walk o niepodległość Polski, partyzantów batalionów chłopskich oraz żołnierzy powojennego podziemia.

  5. 12 lip 2021 · Zielonka Pasłęcka, oznaczona wieloma obiektami kultu religijnego i wiary katolickiej, pomnikami i tablicami pamięci, z wybudowaną przez mieszkańców Golgotą, to miejscowość odzwierciedlająca ducha i losy jej mieszkańców - Polaków wygnanych ze swoich domów na wschodzie.

  6. Słynący łaskami obraz zawitał z powrotem wśród „swoich”, a sanktuarium stało się miejscem szczególnego kultu Chrystusa Boleściwego, przyciągając liczne pielgrzymki. 25 marca 1992 r. św. Jan Paweł II erygował nową diecezję elbląską, do której należy parafia i sanktuarium w Zielonce Pasłęckiej.

  7. Jest to jednonawowa świątynia nakryta dwuspadowym dachem z wieżą wzniesioną w 1778 roku. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny wizerunek tarnorudzkiego Jezusa Miłosiernego. Po bokach stoją figury świętych Piotra i Pawła. W ołtarzu bocznym mieści się ołtarz z wizerunkiem i relikwiami bł. Karoliny Kózkówny.