Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Ziemia wiska, alternatywne nazwy: ziemia wizka, ziemia wizeńska [1] [2] – jednostka terytorialna na średniowiecznym północno-wschodnim Mazowszu. Stolicą ziemi była Wizna. Ziemia wiska, Mazowsze i inne krainy historyczne Polski na tle współczesnych granic administracyjnych.

  2. W skład tej ziemi wchodziły 3 powiaty: wiski, radziłowski i wąsoski, ze stolicami w grodach książęcych (królewskich): Wizna, Radziłów i Wąsosz. Obejmowały one w sobie następujące parafie: Białaszewo, Burzyn, Drozdowo, Grabowo, Grajewo, Jedwabne, Niedźwiadna, Przytuły, Radziłów, Słucz, Wąsosz, Wizna oraz części parafii ...

  3. 16 lip 2016 · Ziemia wiska znalazła się w zaborze pruskim, w nowoutworzonej prowincji – Prasy Nowowschodnie (Neuostpreussen). Był to również koniec działalności politycznej i wojskowej ostatniego kasztelana wiskiego, który zajął się działalnością gospodarczą w swoich majątkach.

  4. W 1526 roku po śmierci ostatnich książąt mazowieckich wraz z pozostałą częścią Mazowsza, ziemia wiska została przyłączona do Korony. Stała się miastem królewskim i wzrosła już na całkiem duże miasto. Była siedzibą starostwa grodzkiego, sądu ziemskiego i grodzkiego oraz archiwum wiejskiego.

  5. 4.07.2007. W słowniku ortograficznym (2006) jest hasło Wizna, a przy nim przymiotnik wizeński. Czy to znaczy, że nazwa ziemia wiska jest już niepoprawna? Z tego, co wiem, tradycyjnych, historycznych nazw nie poprawia się wg dzisiejszych reguł gramatycznych.

  6. 4.07.2007. W słowniku ortograficznym (2006) jest hasło Wizna, a przy nim przymiotnik wizeński. Czy to znaczy, że nazwa ziemia wiska jest już niepoprawna? Z tego, co wiem, tradycyjnych, historycznych nazw nie poprawia się wg dzisiejszych reguł gramatycznych. A może wizeński odnosi się tylko do samego miasta ( „Ulice wizeńskie są ...

  7. Podstawę źródłową stanowią akta sejmikowe ziemi wiskiej znajdujące się w tzw. Tekach Pawińskie-go, odpisach z ksiąg grodzkich dokonywanych przez Adolfa Pawińskiego i jego współpra-cowników. Znajdują się one w zbiorach Biblioteki PAN i PAU w Krakowie. Większość ksiąg grodzkich mazowieckich, w tym wiskie, została spalona w czasie II wojny światowej2.