Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Znamię łojotokowe to jedna z nazw określająca tzw. brodawki starcze lub brodawki łojotokowe. Jest to łagodna zmiana nowotworowa, która zwykle pojawia się u kobiet i mężczyzn w dojrzałym wieku – najczęściej około 50-60 roku życia. Brodawka łojotokowa zwykle nie jest groźna, ale stanowi poważny defekt kosmetyczny.

  2. 8 lis 2023 · Znamiona łojowe to rzadki rodzaj zmian skórnych, które zazwyczaj bywają zlokalizowane na twarzy, szyi lub skórze głowy. Przeważnie znamię łojowe jest obecne na skórze już w momencie narodzin, a z wiekiem może ulec powiększeniu i pogrubieniu. Jak wygląda diagnostyka tej zmiany?

  3. 6 maj 2019 · 2019-05-06 11:12. Gruczoły łojowe należą do grupy gruczołów wydzielania zewnętrznego. Produkują łój (z łac. sebum), który nie tylko nawilża i natłuszcza skórę, ale również chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Praca gruczołów łojowych jest regulowana przede wszystkim przez hormony.

  4. Wydzielanie łoju waha się w zależności od wieku, jest duże u noworodków, zmniejsza się w ciągu pierwszych lat życia, wzrasta w okresie pokwitania (13-18 lat), następnie powoli się zmniejsza. Łojotok jest podłożem chorób owłosionej skóry głowy (łupież łojotokowy) oraz skóry gładkiej (trądzik, trądzik różowaty).

  5. 27 wrz 2023 · W skrócie. Gruczoły łojowe występują w skórze niemal całego ciała, z wyjątkiem dłoni i stóp. Sprawdź, gdzie jest ich najwięcej. Ich podstawowym zadaniem jest wytwarzanie łoju, który natłuszcza skórę, zabezpiecza przed wysuszeniem i chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

  6. 11 lip 2018 · Wśród objawów łojotoku wymienia się m.in.: szybkie przetłuszczanie się włosów, łuszczenie się piekącej i swędzącej skóry, świcenie cery w strefie T (czoło, nos, broda). W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry stosuje się terapię miejscową (kortykosteroidy i leki przeciwdrożdżakowe). Fotolia. 4.7. 296. Spis treści.

  7. 14 cze 2023 · Czym są gruczoły łojowe? Gruczoły łojowe (łac. glandula sebacea) to proste, rozgałęzione, pęcherzykowe gruczoły skóry ssaków, odpowiadające za wydzielanie łoju uchodzącego do mieszka włosowego. Należą do grupy gruczołów wydzielania zewnętrznego, a ich praca regulowana jest głównie przez hormony.