Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Pomnik Zofii Nałkowskiej w Wołominie. Zofia Nałkowska (ur. 10 listopada 1884 w Warszawie, zm. 17 grudnia 1954 tamże) [1] – polska pisarka, publicystka i dramatopisarka, posłanka do Krajowej Rady Narodowej oraz na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji [2], członkini Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju w 1949 roku.

  2. 14 wrz 2019 · Zofia Nałkowska (1884-1954) była polską pisarką, poetką oraz posłanką i publicystką. Autorką słynnych „Medalionów”. Spis treści (kliknij na rozdział, aby zostać przeniesionym) Biografia i życiorys Zofii Nałkowskiej. Rozszerzona biografia Zofii Nałkowskiej. Ciekawostki o Zofii Nałkowskiej. Cytaty Zofii Nałkowskiej. Źródła.

  3. Udostępnij: Pisarka, publicystka, autorka dramatów, diarystka. Urodziła się 10 listopada 1884 roku w Warszawie, zmarła 17 grudnia 1954 roku tamże. Córka Wacława Nałkowskiego, geografa, publicysty i pedagoga, oraz Anny (z Šafránków), nauczycielki i autorki podręczników geografii; siostra Hanny Nałkowskiej, rzeźbiarki.

  4. Biografia. Zofia Nałkowska urodziła się w 1884 roku w Warszawie. Jej ojciec, Wacław Nałkowski, był dobrze znany w środowisku stołecznej inteligencji. Zajmował się głównie geografią, ale pisywał również teksty publicystyczne i artykuły dotyczące literatury. W znaczący sposób wpłynął na kształtowanie się poglądów, charakteru i wiedzy córki.

  5. 21 lis 2011 · Jest jedyną kobietą zasiadającą w Polskiej Akademii Literatury. W tym czasie przeżywa związek z młodszym od niej o lat 22 Bogusławem Kuczyńskim, początkującym literatem. Nałkowska jest pełna skrupułów i wahań, decyduje się jednak na ten romans, usprawiedliwiając się, że to chyba już romans ostatni.

  6. 1. Zofia Nałkowska - biografia i życiorys. Zofia Nałkowska to polska pisarka, poetka i publicystka. Urodziła się 10 listopada 1884 roku w Warszawie. Należała do Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju, Polskiej Akademii Literatury, Związku Zawodowego Literatów Polskich, czy też PEN Clubu. Debiutowała w „Przeglądzie Tygodniowym”. 2. Lata młodości.

  7. Zofia Nałkowska przystępuje do pracy nad Granicą, która ukazuje się trzy lata później. Co roku jest wznawiana, co wskazuje na duże zainteresowanie, w kraju gdzie książki wciąż były towarem drogim, przeznaczonym głównie dla zamożnych, czego konsekwencją były niewielkie, kilkutysięczne nakłady.