Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zofia Czeska (również Zofia z Maciejowskich; ur. w 1584 w Budziszowicach [1], zm. 1 kwietnia 1650 w Krakowie) – polska zakonnica działająca w Krakowie, założycielka Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania NMP (prezentek), błogosławiona Kościoła katolickiego . Życiorys. Przyszła na świat około 1584.

  2. Błogosławiona Matka Zofia z Maciejowskich Czeska urodziła się w Polsce w roku 1584. Była córką Mateusza Maciejowskiego i Katarzyny z domu Lubowieckiej. Jej rodzice należeli do średnio zamożnej szlachty małopolskiej zamieszkującej ziemię krakowską i sandomierską.

  3. 9 cze 2013 · Od 9 czerwca 2013 roku Kościół Katolicki w Polsce cieszy się nową błogosławioną, którą została Matka Zofia Czeska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, znanych powszechnie jako Prezentki. Błogosławiona Zofia Czeska z Maciejowskich żyła w latach 1584–1650.

  4. 11 cze 2023 · Zofia Czeska. 1584-1650. Urodziła się w 1584 roku i była córką Mateusza oraz Katarzyny Maciejowskich, którzy należeli do średnio z zamożnej szlachty małopolskiej. Posiadali liczne potomstwo: pięciu synów oraz cztery córki. Zofia była ich trzecim dzieckiem. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, w wieku 16 lat, wyszła za mąż za Jana Czeskiego.

  5. 31 sty 2019 · W artykule przedstawiono życie i działalność błogosławionej Zofii z Maciejowskich Czeskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Prezentek oraz najstarszej na ziemiach polskich szkoły żeńskiej. W celu kształcenia dziewcząt Zofia Czeska utworzyła tzw. „Dom Panieński” przy ulicy Szpitalnej w Krakowie.

  6. Modlitwa do błogosławionej Matki Zofii Czeskiej z Maciejowskich. Wspomóż nas, Matko Zofio, i oręduj za nami, by każdy dzień naszego życia jaśniał blaskiem zmartwychwstałego Pana i był odpowiedzią na Boże wezwanie do miłości. Wskaż drogę modlitwy, uświęcenia i zrozumienia wartości życia każdego człowieka. Niech zawsze ...

  7. 9 cze 2013 · Oczywiście, Boża, bo dzieło matki Zofii z Maciejowskich Czeskiej, która w XVII wieku założyła Zgromadzenie Sióstr Prezentek i pierwszą zorganizowaną w Polsce szkołę dla dziewcząt wynikało z wielkiej troski o zbawienie wieczne uczennic oraz poprawę ich doczesnego kobiecego losu.