Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zuzanna Morawska (ur. 11 sierpnia 1840 w Sokołówku, zm. 6 stycznia 1922 w Mławie) – polska pisarka dla dzieci i młodzieży, działaczka oświatowa. Życiorys [ edytuj | edytuj kod] W latach 1886–1898 prowadziła z W. Rafalską tajną pensję pod nazwą Szkoły Rzemiosł. Działała w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności.

  2. 8 paź 2015 · Dwudziesta już odsłona ciechanowskich spotkań z poezją odbyła się 7 października. Najpierw poeci odwiedzili Sokołówek (pow. ciechanowski), gdzie urodziła się pisarka i podążali jej śladami. W końcu trafili do Szkoły Podstawowej nr 7 w Mławie, której Zuzanna Morawska jest patronką.

  3. 6 sty 2022 · Aktualności-wydarzenia. W czwartek 6 stycznia 2022 r. przypada 100. rocznica śmierci Zuzanny Morawskiej – powieściopisarki i działaczki społecznej związanej z Mławą i okolicą. W związku z tym, z inicjatywy radnej Zofii Kazimierskiej i na mocy uchwały Rady Miasta Mława, 2022 został ustanowiony Rokiem Zuzanny Morawskiej.

  4. Była literatką, poetką, powieściopisarką i działaczką oświatową okresu pozytywizmu. Swoje życie poświęciła najmłodszym. Uczyła dzieci w tajnych pensjach, pisała dla nich wiersze, bajki, powiastki. Zgodnie z ideami pozytywistycznymi owocnie współpracowała z prasą. Jej teksty drukowało wiele ówczesnych czasopism.

  5. Zuzanna Morawska dbała o wysoki poziom nauczania zatrudniając wybitnych uczonych, ludzi o różnych światopoglądach i postawach ideowych. Wśród wykładowców znaleźli się radykalni pozytywiści, socjaliści, marksiści, endecy i inni. W Szkole Rzemiosł wykładali między innymi: prof. Piotr Chmielowski – krytyk i historyk literatury,

  6. Encyklopedia PWN. Morawska Zuzanna, ur. 11 VIII 1840, Sokołówek k. Ciechanowa, zm. 6 I 1922, Mława, pisarka, działaczka oświat.; powiastki dla dzieci, powieści hist. dla młodzieży (Wilcze gniazdo, Złota ostroga). zgłoś uwagę. Popularne słowa. Grecja. pod. Druga. Polski. Tym. Encyklopedia. grupa. pies. Jak. Lis. Przeglądaj encyklopedię. A. B. C. Ć.

  7. Polska pisarka dla dzieci i młodzieży, działaczka oświatowa. W latach (1886-1898) prowadziła z W. Rafalską tajną pensję pod nazwą Szkoły Rzemiosł. Działała w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności. W 1905 roku została aresztowana i więziona do 1906.