Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zwierzę stałocieplne, inaczej: ciepłokrwiste, endotermiczne, homojotermiczne (gr. homoios ‘podobny’) – zwierzę, którego temperatura (zwana też ciepłotą ciała) jest względnie stała i w znacznym stopniu niezależna od temperatury otoczenia, a jej dobowe wahania nie są większe od kilku stopni. Oczywiście, jeśli znajduje się w ...

  2. 14 gru 2021 · Jakie zwierzęta są stałocieplne? W królestwie zwierząt, stałocieplność wykazują dwie gromady kręgowców - ssaki i ptaki. Pierwsze utrzymują temperaturę na poziomie ok. 37 stopni Celsjusza, dla drugich właściwa jest temperatura ciała wynosząca ok. 40 stopni Celsjusza. Żyrafa sawannowa

  3. 6 paź 2021 · Zwierzęta zmiennocieplne regulują swoją temperaturę poprzez wystawianie ciała na działanie odpowiednich warunków - ogrzewają się w promieniach słońca i ochładzają w chłodniejszych miejscach, np. w grotach i jaskiniach. W celu efektywnego pozyskiwania energii, przybierają konkretną postawę, np. unoszą tułów.

  4. Stałocieplność (homeotermia, homojotermia) jest strategią adaptacyjną zwierząt polegającą na ciągłej (bądź długookresowej) zdolności do utrzymywania stałej temperatury ciała niezależnie od warunków panujących w środowisku zewnętrznym dzięki mechanizmom termoregulacji oraz dodatkowej produkcji ciepła (termogeneza).

  5. Ptaki to zwierzęta stałocieplne. Oznacza to, że są zdolne kontrolować temperaturę swego ciała, tak żeby pozostawała niezmienna niezależnie od temperatury otoczenia. Gdy jest zimno, ptaki rozgrzewają się (zwiększając metabolizm), a kiedy jest gorąco, ochładzają się.

  6. Zwierzęta ektotermiczne (zmiennocieplne) są zależne od zewnętrznych źródeł ciepła, a ich temperatura ciała zmienia się wraz z temperaturą otoczenia. Zwierzęta wymieniają ciepło ze swoim otoczeniem na drodze promieniowania, przewodzenia - czasami wspomaganego przez konwekcję - i parowania.

  7. Część ptaków zmienia pokarm w zależności od potrzeb. Ptaki są: – roślinożerne (nektar i pyłek kwiatowy) – drapieżne (zwierzęta bezkręgowe – owady, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki, padliną) Nektarniki zjadają nektar kwiatów, polują na owady. Bażanty zjadają owoce, pędy, korzenie roślin czy drobne zwierzęta.