Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Związki kompleksowe, związki koordynacyjne, zwyczajowo kompleksy – związki chemiczne zawierające co najmniej jeden atom centralny, otoczony przez inne atomy lub grupy atomów, zwane ligandami, przy czym co najmniej jedno wiązanie atomu centralnego z ligandem ma charakter wiązania koordynacyjnego.

  2. Zanim zaczniemy omawiać związki kompleksowe wygodnie jest wprowadzić nowe dla nas pojęcie kwasów i zasad. Pewnie znasz już podstawową definicję, czyli tak zwaną teorię Bronsteda. Według niej, kwas to dawca protonu (H +), natomiast zasada jest biorcą (akceptorem) protonu.

  3. Związki kompleksowe są jedną z najliczniejszych grup związków w chemii. Związkiem kompleksowym jest na przykład hem w hemoglobinie czy chlorofil będący zielonym barwnikiem roślin. Jak zbudowane są związki kompleksowe? Jakie elementy budowy w nich występują? Dowiesz się z poniższego filmu. Zapraszam 🙂

  4. Związki kompleksowe- właściwości. Związki kompleksowe to związki chemiczne, w których atom centralny, najczęściej będący atomem metalu, jest połączony z jedną lub więcej cząsteczek lub atomów, zwanych ligandami, za pomocą wiązań koordynacyjnych. Wiązanie koordynacyjne (akceptorowo-donorowe) to rodzaj wiązania chemicznego ...

  5. Miarą trwałości związków kompleksowych jest stała równowagi reakcji ich tworzenia tj. stała trwałości kompleksu. W większości przypadków proces tworzenia związków kompleksowych zachodzi etapami, co przedstawiają poniższe równania reakcji chemicznych: M + L ⇄ ML, K1= [ML] [M ]∙ L (1) ML + L ⇄ ML2, K2= [ML2] [ML]∙[L] (2)

  6. Związki kompleksowe - pojęcia podstawowe. 1.1 Definicje. Związek kompleksowy jest to związek składający się z atomu lub jonu centralnego oraz otaczających go ligandów. Atom lub jon centralny związany jest z ligandami wiązaniami koordynacyjnymi. Inne stosowane nazwy: związek koordynacyjny, związek zespolony. Rys 1.

  7. Związki kompleksowe (koordynacyjne) to obojętne kompleksy lub związki typu soli, w których przynajmniej jeden jon jest kompleksem. Liczbę atomów bezpośrednio połączonych z atomem centralnym nazywamy liczbą koordynacji. Liczba koordynacji zależy zarówno od atomu centralnego jak i od rodzaju ligandów.