Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Związek wyrazowy (inaczej: składniowy) to takie połączenie wyrazów, w którym jeden z wyrazów jest nadrzędny (określany), a drugi podrzędny (określający). Spójrzcie na przykłady: komedia romantyczna – komedia (jaka?) romantyczna, płynie jak rzeka – płynie (jak?) jak rzeka, nie rozumiem zadania – nie rozumiem (czego?) zadania,

  2. 21 paź 2013 · Związek zgody jest to związek: podmiotu i orzeczenia, czyli związek główny. – Anka poszła do kina. – Zuzia usnęła wczoraj o siódmej. – Chłopcy wygrali mecz koszykówki. Uwaga! W związku podmiotu i orzeczenia musi być zgodna liczba i rodzaj rzeczownika. z przymiotnikiem. – Olka kupiła tylko dojrzałe jabłka.

  3. 11 mar 2011 · Związek zgody polega na tym, że każda zmiana wyrazu nadrzędnego (jakiejś jego cechy gramatycznej) powoduje, że identycznie zmienia się wyraz podrzędny, np. dobrą okazją, (o) dobrej okazji; ona wymyśliła, oni wymyślili. Dużo trudności sprawia ustalenie postaci orzeczenia w związku głównym (podmiotowo-orzeczeniowym).

  4. Związek zgody zachodzi między rzeczownikami a określającymi je wyrazami, takimi jak przymiotniki, czy liczebniki, dlatego też pytaniami pomocnymi w ustalaniu związku zgody między wyrazami są pytania przydawki: (jaki?), (który?) itp., lecz nie (czyj?) – pytanie przydawki, która łączy się z wyrazem w związku rządu . Przykład.

  5. 7 kwi 2024 · Znacznie dziś popularniejsze terminy związek rządu i związek zgody wprowadził Stanisław Szober. Z kolei o związku przynależności na przełomie XIX i XX wieku pisał Antoni Krasnowolski. Co ciekawe, autor ten wyróżniał cztery typy związków składniowych, którym nadał nazwy: stosunek zgody, stosunek rządu i zależności, stosunek ...

  6. W związkach zgody co do liczby, rodzaju i przypadku pozostaje np. rzeczownik z towarzyszącym mu przymiotnikiem lub zaimkiem przymiotnym — rzeczownik determinuje liczbę, rodzaj i przypadek przymiotnika lub zaimka (mój dobry kolega, mojego dobrego kolegi, moich dobrych kolegów).

  7. Co to jest związek zgody? Błędy związane z budową zdania są bardzo liczne właściwie we wszystkich typach tekstów, wielokrotnie więc pisałem o nich na tych łamach. Stosunkowo często używałem wówczas terminu "związek składniowy". Warto przypomnieć, jak ten termin rozumieć i jakie typy związków składniowych wyróżnia się w polszczyźnie.