Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zęby trzonowe (łac. dentes molares) – rodzaj zębów występujących u ssaków, w tym człowieka – w uzębieniu stałym. Położone są najbardziej z tyłu ze wszystkich zębów jamy ustnej i służą do rozcierania pokarmu. Górne i dolne zęby trzonowe różnią się znacznie. Posiadają 2 lub 3 korzenie i wiele guzków.

  2. 21 kwi 2023 · Trzonowce to te zęby, których główną funkcją jest rozgniatanie, miażdżenie i dokładne rozdrabnianie jedzenia. Są największe, a zdrowy, dorosły człowiek ma ich w sumie aż 12 (po 6 w górnym i dolnym łuku). Jednocześnie to właśnie one najłatwiej się psują. Sprawdź, które to zęby trzonowe i jak poprawnie o nie dbać!

  3. 14 mar 2019 · Niższe zęby trzonowe znajdują się w pobliżu dużych naczyń krwionośnych i nerwów. Ból w okolicy zęba trzonowego stałego może pochodzić zarówno od stanu chorobowego samego zęba, jak i od stanu zapalnego dziąsła albo otaczającej kości, a czasem także innych schorzeń.

  4. 5 mar 2021 · Zęby trzonowe to inaczej zęby wieloguzkowe. Znajdują się po każdej stronie obydwu szczęk w liczbie trzech. Są najsilniej rozwiniętymi zębami człowieka i służą do rozcierania pokarmów. Zęby trzonowe – budowa. Korona zęba trzonowego posiada nieregularny kształt przypominający sześcian.

  5. 29 paź 2023 · W dziedzinie stomatologii i anatomii jamy ustnej, zęby trzonowe stanowią niezwykle istotną część układu stomatognatycznego człowieka. Są one często określane jako zęby tylnie, znajdujące się w dalszej części jamy ustnej. Te wielokształtne struktury pełnią ważne funkcje w procesie trawienia oraz wpływają na ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

  6. 15 gru 2023 · Co to są zęby trzonowe? Zęby trzonowe to zęby znajdujące się w tylnej części naszej jamy ustnej. Wszyscy dorośli mają w sumie 12 zębów trzonowych – po 6 na każdej stronie szczęki. Zęby te są większe i szersze niż inne zęby, co umożliwia im skuteczne kruszenie i rozdrabnianie pokarmu. Rola zębów trzonowych.

  7. 30 paź 2021 · Co to są zęby trzonowe? Zęby trzonowe są największe i służą do miażdżenia i rozgniatania pokarmu. Każdy dorosły człowiek ma 12 trzonowców. Zajmują one ostatnie miejsca w łukach szczęki, nadając jej kształt. Są również podporą dla pojedynczych zębów i zapobiegają ich chwianiu.