Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Złota Brama (ukr. Золоті ворота, Zołoti worota) – średniowieczna brama wjazdowa do kijowskiego grodu Jarosława. Nazwa ta została nadana również znajdującemu się w pobliżu teatrowi oraz stacji kijowskiego metra. Obecny budynek jest w większości rekonstrukcją powstałą w XX wieku.

  2. Złota Brama w Kijowie - opis atrakcji. Złota Brama była jedną z trzech bram prowadzących do miasta za czasów Jarosława I Mądrego. Zaczął wznosić ją Włodzimierz I wzorując się na Złotej Bramie Konstantynopola. Budowla uległa częściowemu zniszczeniu podczas najazdu Mongołów, który miał miejsce w 1241 roku.

  3. 28 wrz 2011 · Najważniejszym zabytkiem staroruskim w centrum Kijowa jest Złota Brama. To o nią nasz król Bolesław Chrobry miał ponoć, według naszej narodowej legendy, wyszczerbić w 1018 roku swój miecz, od tamtego czasu Szczerbcem zwany. Należy on do naszych królewskich regaliów przechowywanych na Wawelu.

  4. Złota brama jest rekonstrukcją średniowiecznej bramy wjazdowej do grodu Jarosława I Mądrego (978 – 1054). Była ona jedną z trzech bram, które w połowie XI wieku prowadziły do miasta. Nazywana była wówczas po prostu Bramą Południową. Brama Lechicka i Żydowska nie przetrwały próby czasu i uległy całkowitemu zniszczeniu.

  5. Bolesław Chrobry ze Światopełkiem przy Złotej Bramie w Kijowie – obraz autorstwa Jana Matejki, namalowany techniką olejną na drewnie w 1884 roku na zamówienie księcia Heliodora Czetwertyńskiego w Krakowie.

  6. Złota Brama ( ukr. Золоті ворота, Zołoti worota) – średniowieczna brama wjazdowa do kijowskiego grodu Jarosława. Nazwa ta została nadana również znajdującemu się w pobliżu teatrowi oraz stacji kijowskiego metra. Obecny budynek jest w większości rekonstrukcją powstałą w XX wieku. Ten artykuł dotyczy Złotej Bramy w Kijowie.

  7. Oryginalne pozostałości bramy na pocz. XX wieku. Źródło: Wikimedia Commons. Złota Brama – widok obecny. Przed bramą widoczny pomnik księcia Jarosława Mądrego – księcia Rusi Kijowskiej i fundatora Złotej Bramy. To właśnie książę Jarosław musiał uchodzić w 1018 roku z Kijowa przed wojskami Bolesława Chrobrego.