Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. 15 kwi 2022 · Złoć żółta ( Gagea luteum) to roślina dość pospolicie rosnąca w Polsce i na sporym obszarze Europy. Można ją spotkać w lasach, szczególnie liściastych, o żyznych i dość wilgotnych glebach. Występuje również w parkach, a coraz częściej pojawia się także „dziko” w miastach, gdzie rosną na trawnikach czy zieleńcach.

  2. Złoć żółta (Gagea lutea) – gatunek byliny z rodziny liliowatych. Występuje niemal w całej Europie (bez jej południowych i zachodnich krańców), w zachodniej Azji (po zachodnią Syberię i Himalaje) oraz na Dalekim Wschodzie (na Półwyspie Koreańskim, w Japonii i na Sachalinie).

  3. Cechy charakterystyczne. Złoć żółta jest niewielką rośliną cebulową, dorastającą do zaledwie 10-30 cm. wysokości. Z pojedynczej cebulki wyrasta wiosną tylko jeden zielony liść z białą nasadą i jeden pęd kwiatowy, na szczycie którego rozwija się 3-7 jasnożółtych kwiatów, zebranych w baldachowaty kwiatostan.

  4. 10 maj 2022 · Złoć żółta ( Gagea lutea) jest byliną należącą do rodziny liliowatych. Kwitnie wczesną wiosną, dlatego uznaje się ją za jeden z pierwszych zwiastunów tej pory roku. Złoć stanowi gatunek wskaźnikowy starych lasów. Roślina wydaje owoce. Po tej czynności jej naziemna część obumiera, a nasiona są rozsiewane przez mrówki.

  5. 1 kwi 2016 · Zdecydowanie nie! Wystarczy wybrać się na spacer po wiosennej łące by odnaleźć tam prawdziwe cebulkowe złoto: złoć żółtą. Z wiosennymi kwiatami cebulowymi jest trochę tak, jak z mlekiem. Skąd właściwie ono pochodzi? Opinie są podzielone: niektórzy twierdzą, że ze sklepu a inni - że z lodówki.

  6. 7 lut 2020 · Złoć żółta to mało znana roślina cebulowa kwitnąca wiosną. Nigdy nie zdobyła takiej popularności w Polsce jak hiacynty czy tulipany, jednak w przeciwieństwie do nich poradzi sobie na terenie wilgotnym. Jak uprawiać i gdzie sadzić złoć żółtą? Zobacz galerię 5 zdjęć. Autor: GettyImages. Kwiaty złoci żółtej pojawiają się wczesną wiosną.

  7. 🟢 Złoć żółtą najczęściej spotkać można w lasach liściastych, zaroślach, jarach i na terenach wilgotnych. Rozróżniamy kilka gatunków złoci (żółta, łąkowa, polna, mała). Ich odróżnienie jest dość trudne, ponieważ kwiaty tych roślin są identyczne a jedynie różnice dotyczą liści odziomkowych.