Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Paradoks hazardzisty (ang. gambler's fallacy) zwany również złudzeniem gracza, złudzeniem Aleksego Iwanowicza i złudzeniem Monte Carlo – błąd poznawczy i błąd logiczny polegający na traktowaniu niezależnych od siebie zdarzeń losowych jako zdarzeń zależnych. W szczególności jest to myślenie, że zdarzenie będące ...

  2. 21 gru 2022 · Co to jest paradoks hazardzisty? Definicja. Zawartość strony [ pokaż] Paradoks hazardzisty (ang. gambler’s fallacy) zwany również złudzeniem gracza, złudzeniem Aleksego Iwanowicza i złudzeniem Monte Carlo to błędne przekonanie, że przeszłe wydarzenia mogą wpływać na przyszłe wydarzenia, które w rzeczywistości są od nich całkowicie niezależne.

  3. 12 sie 2020 · Efekt wyniku (ang. outcome bias) to z kolei złudzenie polegające na nieracjonalnej ocenie wydarzeń po poznaniu jego rezultatu. Wyobraźmy sobie zakład, w którym możemy wygrać 100 zł lub stracić 100 zł, w zależności od wyniku. Niech opcja A ma 99% szans na zwycięstwo, a opcja B – 1%.

  4. Złudzenie optyczne – błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji , które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu.

  5. 27 sie 2020 · Mianem tym określa się wzorce nieracjonalnego myślenia, które są skutkiem emocji, ludzkich zachowań, postaw itp. Efekt Monte Carlo (paradoks hazardzisty, złudzenie gracza, złudzenie Monte Carlo) to rodzaj błędu poznawczego.

  6. 6 maj 2022 · Paradoks hazardzisty (inaczej złudzenie gracza) to bardzo częsty błąd popełniany przez początkujących graczy, który polega na traktowaniu niezależnych od siebie zdarzeń jako zdarzenia zależne.

  7. 17 maj 2023 · Paradoks hazardzisty to błąd poznawczy (lub błąd logiczny – jak kto woli) w wyniku którego niezależne od siebie zdarzenia losowe są traktowane jako zależne. Inna nazwa paradoksu hazardzisty, z którą możecie się spotkać to chociażby złudzenie gracza lub złudzenie Monte Carlo (spotkaliśmy się również z nazwą złudzenie Aleksego Iwanowicza).