Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Archeologia (z gr. ἀρχαῖος archaīos – dawny, stary i -λογία -logiā – mowa, nauka) – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.

  2. 24 kwi 2022 · Czym jest stanowisko archeologiczne? Co można zobaczyć na stanowisku archeologicznym? Jak znaleźć stanowisko archeologiczne? Kiedy wymagany jest nadzór archeologiczny? Kto płaci za badania archeologiczne? Słynne stanowiska archeologiczne. To dzięki niestrudzonej pracy archeologów możemy poznać fakty z przeszłości i styl życia minionych cywilizacji.

  3. 21 paź 2020 · Do badania prehistorii służą m.in. materialne pozostałości działań ludzkich – czyli tzw. źródła archeologiczne. Co to oznacza w praktyce? Źródła archeologiczne, które odkrywane są podczas wykopalisk, mogą znajdować się w ziemi, na ziemi lub w wodzie. Przeważnie ukazują dziedziny kultury materialnej i gospodarki naszych ...

  4. Encyklopedia PWN. archeologia. [ gr. archḗ‘zasada’, ‘podstawa’, ‘starożytny’, ‘dawny’, lógos ‘słowo’, ‘nauka’ ], nauka historyczna badająca przeszłość dawnych społeczeństw (głównie na podstawie wykopalisk), źródłoznawcza dziedzina szeroko pojmowanej historii (łącznie z prahistorią).

  5. Encyklopedia PWN. archeologiczne źródła, wszelkie materialne ślady działania ludzi w przeszłości, umożliwiające rekonstrukcję różnych dziedzin ich bytowania;

  6. 2 maj 2022 · W Polsce, archeolog znajduje się na liście zawodów regulowanych. W praktyce oznacza to, że pracy na tym stanowisku może podjąć się wyłącznie osoba, która studia wyższe na kierunku archeologia i uzyskała tytuł magistra, czyli ukończyła 5-letni cykl edukacji. Oprócz tego, konieczne jest odbycie 12-miesięcznej praktyki zawodowej.

  7. Czym jest „Archeologia Żywa”? Kwartalnik Archeologia Żywa to jedyne pismo popularnonaukowe w Polsce przeznaczone dla archeologów i pasjonatów tej nauki, a także specjalizacji pokrewnych. Słowem: dla wszystkich interesujących się przeszłością daleką i bliską.