Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Żelechowa – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w dzielnicy Północ. Granicę obszaru stanowią: ul. Bandurskiego, ul. Królewskiego („Trasa Północna”), potok Sienniczka, ul. Bogumińska, ogrody działkowe za ul. Hożą, tereny przemysłowe przy ul.

  2. Historia Żelechowa sięga XIII wieku, rozwój miasta załamał się po potopie szwedzkim. W czasie drugiej wojny światowej zginęła ponad połowa mieszkańców, a miasto zmieniło swój charakter. Widok północnej pierzei Rynku i kościoła parafialnego w czasie I wojny światowej Podobne ujęcie w 2007 r.

  3. Nagły przyrost ludności o około 200 osób w 1998 roku związany jest z przyłączeniem do Żelechowa osiedla PGR. W 2021 roku urodziło się 46 dzieci, w tym 45,7% dziewczynek i 54,3% chłopców, zmarło 57 osób w tym 43,7% kobiet oraz 56,3% mężczyzn.

  4. Żelechów - opis, położenie, historia. Żelechów to miasto we wschodniej Polsce, w woj. mazowieckim, w powiecie garwolińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Żelechów. Pierwsza wzmianka o Żelechowie pochodzi z 1282.

  5. Żelechów jest jednym ze starszych ośrodków osadniczych we wschodniej Polsce. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1282 r. Parafię erygowano tu na przełomie XIII i XIV w. We wczesnym średniowieczu Żelechów, położony na pograniczu Małopolski i Mazowsza, miał prawdopodobnie obronny charakter.

  6. Gmina Żelechów. Atrakcje Gminy Żelechów. 1. Żelechów – neobarokowy kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny wybudowany w końcu XVII w., przebudowany w 1892 r. Budowa kościoła została rozpoczęta w 1692 r., kiedy spłonęła poprzednia świątynia.

  7. Ciekawostki z kart historii. Żelechów, być może, pamięta nawet czasy Bolesława Chrobrego. Osada Żelechów istniała już zapewne w czasach pierwszych Piastów. Można z dużą pewnością przypuszczać, że pamięta ona nawet czasy Bolesława Chrobrego, chociaż nie jest to jak dotąd właściwie udokumentowane. Katalog duchowieństwa ...