Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Spis treści. ukryj. Początek. Podgatunki. Przypisy. Bibliografia. Żmija sykliwa ( Bitis arietans) – gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych. Średnia długość – ok. 1 metra. Występowanie: Afryka i Półwysep Arabski. Naturalne siedlisko to tereny trawiaste, zarośla, okolice górskie i półpustynne.

  2. W Polsce występuje na całym obszarze, w kilku odmianach, z których najbardziej charakterystyczne są: jasna (szara lub rudobrązowa z czarnym zygzakiem wzdłuż całego grzbietu) i czarna. Żmija zygzakowata podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej [2] [3].

  3. 25 kwi 2019 · Porusza się ociężale. Nie jest agresywna wobec ludzi, ale jej ukąszenia należą do najczęstszych śmiertelnych w Afryce. Aktywna za dnia lub w nocy w zależności od temperatury powietrza. Morfologia i anatomia. Długość ciała wynosi 90-150 cm. Pożywienie. Poluje na ssaki, ptaki i jaszczurki. Rozmnażanie

  4. Żmija sykliwa (Bitis arietans) – gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych. Średnia długość – ok. 1 metra. Występowanie: Afryka i Półwysep Arabski. Naturalne siedlisko to tereny trawiaste, zarośla, okolice górskie i półpustynne.

  5. 15 kwi 2024 · Jak się zachować? Jak zniechęcić węże do pobytu w ogrodzie? Co robić, gdy ukąsi żmija zygzakowata? Ochrona żmii zygzakowatej i innych węży. Jakie węże można spotkać w Polsce? Trzeba stwierdzić z żalem, że wszystkie beznogie, o wydłużonym i pokrytym łuskami ciele gady, zarówno węże, jak i jaszczurki, budzą w naszym społeczeństwie strach i agresję.

  6. Na głowie widoczna jest plama w kształcie litery X, Y lub odwróconej V. Pysk jest krótki i tępo zaokrąglony. Ogon jest krótki i również wyraźnie wyodrębniony od ciała. Charakterystyczną cechą żmii zygzakowatej jest czarna wstęga (zygzak, nazywany wstęgą kainową) ciągnąca się od karku do końca ogona.

  7. 17 sie 2021 · Po ukąszeniu przez żmiję wskazana jest wizyta w szpitalu lub wezwanie karetki. Może się okazać, że konieczne będzie podanie surowicy i zastrzyku chroniącego przed tężcem. W 30–60 proc. przypadków żmija kąsa na sucho (bez wstrzyknięcia jadu). Wtedy też warto skonsultować się z lekarzem.