Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Żuraw portowy lub żuraw stoczniowy – żuraw o specjalnym zastosowaniu. Używane w dokach portowych do załadunku i rozładunku statków oraz przy montażu i remoncie obiektów pływających. Odrębność nazwy żurawi portowych od stoczniowych bierze się wyłącznie z faktu, że zwykle stocznia i port wodny stanowią odrębne jednostki ...

  2. Żuraw portowy (pot. dźwig portowy) - dźwignica służąca do przeładunku towarów ze statków na nabrzeże lub odwrotnie. Żuraw portowy jest tak skonstruowany, że może wykonywać kilka ruchów jednocześnie: podnosić / opuszczać ładunki, obracać się wokół własnej osi, zmieniać nachylenie wysięgnika, jechać wzdłuż nabrzeża.

  3. Żuraw – największy dźwig portowy średniowiecznej Europy. Żuraw to dawny dźwig portowy bez którego port nie dałby rady funkcjonować. Dźwigi bowiem służyły do przeładowywania towarów ze statków na nadbrzeże i na odwrót. Pierwsze wzmianki o Żurawiu pochodzą z XIV wieku.

  4. Spis treści. Cowarto wiedzieć? Ilelat ma Żuraw w Gdańsku? Gdziesię znajduje Żuraw? Co warto jeszcze zwiedzić w Gdańsku?: warto wiedzieć? Żuraw nad Motławą jest. najstarszym i najbardziej okazałym średniowiecznym żurawiem portowym, który się. zachował do dziś. Dźwig. wybudowano nad Motławą, pełni funkcję bramy wodnej. Posiada. 30 m wysokości. Brama.

  5. 16 lut 2019 · Stamtąd trzeba dojść do Żurawia, co zajmuje około 10 minut. Można też skorzystać z kolejki SKM. W tym przypadku należy wysiąść na dworcu Gdańsk Główny, który znajduje się około 15 minut drogi od Żurawia w Gdańsku.

  6. Brama Żuraw, Żuraw (niem. Krantor) – zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska, która mieści się nad Motławą, na końcu ulicy Szerokiej. Jest to jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy.

  7. Żuraw. Jeden z symboli Gdańska to imponujący dźwig portowy rodem ze średniowiecza. No właśnie: portowy czy stoczniowy? Do czego służył, jak działał i co mieści się w jego wnętrzu to zagadka, którą rozwiążemy zwiedzając miasto szlakiem Złotego Wieku.