Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Celami polityki gospodarczej są m.in. postęp społeczno-gospodarczy, sprawiedliwość i suwerenność państwa. Metody polityki gospodarczej obejmują gromadzenie i aktywizację środków gospodarczych. Uwarunkowania polityki gospodarczej dzieli się na zewnętrzne, wewnętrzne i ustrojowo-systemowe.

  2. Polityka gospodarcza – subdyscyplina ekonomii opisująca i wyjaśniająca sposoby świadomego oddziaływania państwa na gospodarkę, za pomocą określonych narzędzi (instrumentów) i środków, dla osiągnięcia celów założonych przez podmioty polityki gospodarczej (tj. polityka rządu), w otoczeniu uwarunkowań doktrynalnych (tj. w ...

  3. Polityka gospodarcza - cele, uwarunkowania, dziedziny. Otoczenie, w którym funkcjonuje każda gospodarka, ma ogromny wpływ na jej ograniczenia i możliwości rozwoju. Wynikają one z różnych czynników: od położenia geograficznego, przez system prawny, po zasoby danej gospodarki.

  4. Polityka społeczno-ekonomiczna - uwydatnienie konieczności łączenia społecznych oraz ekonomicznych celów i przesłanek ingerowania organów państwa w sprawy gospodarcze. Pytanie: Czy cele polityczne mają dominować nad celami gospodarczymi czy na odwrót? Instrumenty polityki gospodarczej.

  5. Dokonując rozbioru celów polityki gospodarczej dają się one podzielić na cele ustrojowo-systemowe i polityczne, stricte ekonomiczne, obronne, społeczne, ekologiczne i inne. Zaznaczyć trzeba, że w konkretnych sytuacjach i układach cele te mogą stawać się niekiedy względem siebie konkurencyjne.

  6. instytucji, władz państwowych i organizacji międzynarodowych. Celem polityki gospodarczej jest osiągnięcie postępu społeczno-gospodarczego, realizacja praw człowieka, sprawiedliwości. Aby te cele realizować, wykorzystuje się określone narzędzia i metody polityki ekonomicznej.

  7. Cele polityki gospodarczej. Wśród celów polityki gospodarczej można wyróżnić cele krótkookresowe (przejściowe) i długoterminowe (strukturalne). Jeśli chodzi o cele krótkoterminowe, możemy wyróżnić trzy: Pełne zatrudnienie. Stabilność ceny. Poprawa bilansu płatniczego. W odniesieniu do celów długoterminowych możemy wyróżnić osiem: