Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Centrum przeciwko Wypędzeniom (niem. Zentrum gegen Vertreibungen) – planowana instytucja dokumentująca przymusowe przesiedlenia ludności w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem wysiedleń Niemców po II wojnie światowej z terenów państw Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechosłowacja, Węgry, Rumunia).

  2. 26 paź 2023 · Jednym z elementów brutalnej niemieckiej okupacji ziem polskich w latach 1939–1945 były przymusowe wysiedlenia ludności polskiej i żydowskiej. Najostrożniejsze obliczenia mówią o ok. 900 tys. Polaków wyrzuconych z domów na terenach włączonych do Rzeszy i zmuszonych do przeniesienia się do Generalnego Gubernatorstwa.

  3. Początek. Struktura organizacyjna. Organizacje członkowskie [5] Prezydenci. Formy działalności. Finansowanie. Kontrowersje. Nazistowska przeszłość działaczy. „Wypędzeni” koloniści z czasów II wojny. Erika Steinbach i Centrum przeciwko Wypędzeniom. Zobacz też. Przypisy. Linki zewnętrzne. Związek Wypędzonych ( niem.

  4. projekt Centrum przeciwko Wypędzeniom był krytykowany, m.in. jako próba odwrócenia ról katów i ofiar II wojny światowej. Ostatecznie w 2021 r. otwarto w Berlinie Centrum Dokumentacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”, budzące mniejsze kontrowersje niż pierwotny projekt Steinbach. ***

  5. do uruchomienia tzw. Centrum przeciwko Wypędzeniom. Porównanie tych dwu wystaw po-zwala też na sformułowanie podstawowego wniosku: niech historią europejskich ucieczek, wypędzeń i ludobójstwa zajmą się historycy, a nie „działacze” związków „wypędzonych”. Tak będzie lepiej i dla historii, i dla stosunków polsko-niemieckich.

  6. 30 cze 2022 · Samo słowo „wypędzeni" jest zresztą niedobrym terminem, bo większość Niemców uciekło z własnej woli albo zostali ewakuowani w ostatniej fazie walk przez stronę niemiecką. Świadomość, że na wschód...

  7. historia.rp.pl › historia › art14884241-polscy-historycy-o-wypedzeniachPolscy historycy o wypędzeniach - rp.pl

    17 lis 2010 · Szef berlińskiego Centrum nie uważa za konieczne, by przede wszystkim dokładnie określić, kto to jest wypędzony. – W myśl definicji sprzed pół wieku są nimi cywile z Wrocławia, ale i strażnik z Auschwitz – mówiła dr Beata Halicka z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.