Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Zespół Sjögrena ( łac. syndroma Sjögreni ), choroba Mikulicza-Radeckiegochoroba autoimmunologiczna z grupy kolagenoz, w której uszkodzeniu ulegają komórki ślinianek oraz gruczołów łzowych. Nazwa pochodzi od nazwiska Henrika Sjögrena (Sjögren, wym. oryg. [ ˈ ɧ ø ː ˌ ɡ r e ː n ]), który opisał zespół w 1933.

  2. 5 maj 2020 · Poza wzrostem stężenia IgG4 w surowicy, charakterystyczna jest dla nich obecność nacieku zapalnego z dużą zawartością IgG4-pozytywnych plazmocytów oraz włóknienie i zapalenie naczyń żylnych z ich obliteracją. Zazwyczaj zdarzają się one 2-3-krotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet, zwykle w 50-70 r.ż. [24, 25, 26].

  3. choroba Mikulicza, zespół Sjögrena, , choroba zależna od IgG4. Choroba Mikulicza i zespół Sjögrena zajmują gruczoły ślinowe. Charakteryzują się naciekami limfocytarnymi w zajętych gruczołach zewnątrzwydzielniczych, co prowadzi do ich obrzęku i dysfunkcji.

  4. Zespól Sjögrena, inaczej zespół suchości lub choroba Mikulicza-Radeckiego, to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której dochodzi do stanu zapalnego w obrębie gruczołów wydzielania zewnętrznego, a co za tym idzie - do ich upośledzenia. Często zmiany zapalne obejmują także wiele narządów wewnętrznych (głównie ...

  5. 9 cze 2022 · Zespół Sjögrena, inaczej zespół suchości lub choroba Mikulicza-Radeckiego, to choroba autoimmunologiczna, u podłoża której leży produkcja przeciwciał skierowanych przeciwko komórkom własnego organizmu. Istotą choroby jest zaburzeniami zmniejszone wydzielanie śliny i łez.

  6. 26 lip 2021 · Zespół Sjögrena, zespół suchości czy choroba Mikulicza-Radeckiego to różne nazwy schorzenia, które prowadzi do zahamowania wydzielania łez oraz śliny. Z jakimi innymi objawami borykają się „osoby, które nie płaczą”? Okazuje się, że odpowiednia dieta może łagodzić skutki zespołu Sjögrena, a nawet zmniejszać prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

  7. Zespół Sjögrena (zespół suchości lub choroba Mikulicza-radeckiego) jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. W jej przebiegu powstaje stan zapalny w obrębie gruczołów wydzielania zewnętrznego, a to z kolei powoduje ich upośledzenie. Zdarza się też, że zmiany zapalne dotykają wiele narządów wewnętrznych, np. nerek, tarczycy, płuc.