Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Choroba syropu klonowego (ang. maple syrup urine disease, MSUD, MSD) – genetycznie uwarunkowana choroba metabolizmu aminokwasów o dziedziczeniu autosomalnym recesywnym. Występuje z częstością 1:200 000 urodzeń.

  2. Choroba syropu klonowego (MSUD) to schorzenie, w przebiegu którego organizm nie rozkłada trzech białek - leucyny, izoleucyny i waliny. W konsekwencji białka te oraz toksyczne produkty ich rozkładu odkładają się w organizmie, doprowadzając do jego stopniowego zatrucia, co może skończyć się śmiercią.

  3. 16 mar 2015 · Choroba syropu klonowego (MSUD) to wrodzona choroba metaboliczna, w wyniku której organizm nie rozkłada prawidłowo aminokwasów, takich jak leucyna, izoleucyna i walina. Objawami choroby są: nudności, brak apetytu, wymioty i apatia. Zwykle dieta niskobiałkowa, wprowadzona już w okresie noworodkowy...

  4. 17 gru 2018 · MSUD (ang. maple syrup urine disease ), czyli choroba syropu klonowego jest schorzeniem metabolicznym dziedziczonym w sposób autosomalny, recesywny. Szacowana częstotliwość występowania to 1 : 200 000 urodzeń. Patogeneza choroby związana jest z niedoborem lub uszkodzeniem wspólnej dehydrogenazy rozgałęzionych α-ketokwasów ...

  5. 1 sie 2023 · Choroba syropu klonowego to uwarunkowane genetycznie zaburzenie metaboliczne, polegające na nieprawidłowym metabolizowaniu przez organizm aminokwasów rozgałęzionych takich jak leucyna, izoleucyna i walina. Charakterystycznym objawem choroby jest zapach moczu przypominający woń syropu klonowego.

  6. 6 cze 2022 · Choroba syropu klonowego - czym jest? Choroba syropu klonowego (w skrócie MSUD, od ang. maple syrup urine disease) to rzadkie zaburzenie metaboliczne, w przebiegu którego organizm nie rozkłada trzech aminokwasów (elementów budulcowych białek) - leucyny, izoleucyny i waliny.

  7. 4 kwi 2018 · Choroba syropu klonowego to schorzenie uwarunkowane genetycznie, w którym zostaje zaburzony metabolizm aminokwasów. W skali globu występuje z częstością 1:185 000 urodzeń. W Polsce zaś szacuje się, że pojawia się z częstością 1:250 000 i dokonuje się około 1 do 2 rozpoznań rocznie.