Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Chorobami układowymi są układowe choroby tkanki łącznej, układowe zapalenia naczyń, ale także w myśl powyższej definicji na przykład amyloidoza, sarkoidoza, mastocytoza, AIDS czy mukowiscydoza – choroby o zupełnie odmiennym podłożu, przebiegu i symptomach, jednak dotykające wielu układów i narządów.

  2. Choroby układowe – grupa chorób dotykających kilka rodzajów tkanek i narządów lub zajmująca całe ciało [1]. Wiele chorób w swoich końcowych stadiach dotyka różnych narządów (np. niewydolność wielonarządowa ), ale tylko choroby, w których dochodzi do zajęcia licznych organów we wczesnym etapie są uważane za choroby ...

  3. 28 lis 2019 · Twardzina układowa (in. sklerodermia, SSC) to przewlekła choroba tkanki łącznej, o podłożu autoimmunologicznym. Choroba atakuje skórę, narządy wewnętrzne oraz naczynia krwionośne. Sklerodermia powoduje włóknienie skóry i narządów wewnętrznych, co w efekcie prowadzi do ich uszkodzenia.

  4. Twardzina układowa jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym – układ odpornościowy niszczy własne komórki i tkanki organizmu, zamiast atakować ciała obce np. bakterie. Choroba rozwija się w różnym tempie i prowadzi do zróżnicowanych powikłań. Przyczyna twardziny układowej nie jest znana.

  5. 18 lip 2023 · Układowe choroby tkanki łącznej są bardzo poważne i przewlekłe. Chociaż są nieuleczalne, dąży się do obniżenia aktywności choroby, czyli do jej remisji. Podział tych chorób jest obszerny, ale w tym artykule skupimy się na tych najpowszechniejszych.

  6. 22 kwi 2018 · Twardzina układowa (sklerodermia) to ciężka choroba układowa o podłożu immunologicznym. Zaliczana jest do schorzeń reumatycznych. Istotą choroby jest postępujące stwardnienie skóry, tkanki podskórnej oraz innych tkanek miękkich w wyniku nadmiernego gromadzenia się w nich kolagenu. Przyczyna tward...

  7. Układowe zapalenia naczyń ( łac. vasculitis systematica) – heterogenna grupa schorzeń zaliczanych do układowych chorób tkanki łącznej, w których dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych przez proces zapalny. Uszkodzenie ścian naczyń może prowadzić do krwawień albo do zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.