Yahoo Poland Wyszukiwanie w Internecie

Search results

  1. Chrystus Frasobliwy – w ikonografii chrześcijańskiej jest to przedstawienie rozmyślającej postaci Jezusa Chrystusa w pozycji siedzącej, z głową opartą na dłoni. Na głowie znajduje się korona cierniowa zaś na ciele widoczne są ślady biczowania.

  2. Najciekawsze informacje o polskiej kulturze w twojej poczcie. Skulona postać przysiadająca na kamieniu ma spuszczony wzrok. W smutnym zadumaniu oczekuje na przybicie do krzyża. Niepozorna figurka zakorzeniła się u nas na tyle mocno, że polski krajobraz zaczęto nazywać pejzażem frasobliwym.

  3. Rzeźba Chrystusa Frasobliwego od 24 października br. będzie centralnym eksponatem wystawy „To czego nie widać”, w warszawskiej galerii Okno na Kulturę. Waży 280 kilogramów, wykonana ponad 400 lat temu z wapienia biogenicznego, po raz pierwszy w swojej historii została zdemontowana i poddana wnikliwym badaniom.

  4. 15 lut 2013 · Bądź na bieżąco! To właśnie On oczekuje na ukrzyżowanie, siedząc na Kalwarii z podpartą na rękach głową... Tragicznie samotny... Chrystus Frasobliwy. Fenomen jego „popularności”, jak podkreślają specjaliści, jest szczególnie widoczny w naszej części Polski, na Podkarpaciu.

  5. Wizerunek Chrystusa Frasobliwego wyodrębnił się ze sceny Przygotowań do Ukrzyżowania. Jest symbolem i meritum Męki Pańskiej. Przedstawia chwilę przed tym, co się stanie na Golgocie, kiedy zakrwawiony i umęczony Chrystus w koronie cierniowej przysiada na kamieniu opierając głowę na dłoni.

  6. przedstawia Chrystusa siedzącego, z głową w koronie cierniowej opartą na dłoni; Chrystus Frasobliwy występował w ujęciach scenicznych (odpoczywający w drodze na Golgotę — siedzi na kamieniu obok leżącego krzyża lub na nim, towarzyszą mu Maria, czasem także oprawcy i in. postacie) oraz indywidualnych, głównie w rzeźbie ...

  7. Z Wikipedii, wolnej encyclopedia. Chrystus Frasobliwy – w ikonografii chrześcijańskiej jest to przedstawienie rozmyślającej postaci Jezusa Chrystusa w pozycji siedzącej, z głową opartą na dłoni. Na głowie znajduje się korona cierniowa zaś na ciele widoczne są ślady biczowania.